czwartek, 8 lipca 2021

Jak zaprojektować zwrotnicę głośnikową?

Jak zaprojektować zwrotnicę?

Co zrobić gdy nie ma się pojęcia o projektowaniu zwrotnic i nie dysponuje żadnym sprzętem pomiarowym? W internecie i literaturze można przeczytać, że bezpiecznym w takim przypadku rozwiązaniem będzie skorzystanie ze zwrotnicy trzeciego rzędu, która jest mniej wrażliwa na parametry głośników czyli przyjmując podział na 4kHz można się spodziewać, że rzeczywisty podział nie będzie zbyt odległy od zakładanego.

Z uwagi na konieczność użycia większej liczby elementów (6) niż w przypadku zwrotnicy drugiego (4) lub pierwszego rzędu (2) minusem rozwiązania są wyższe koszty. Zwrotnica trzeciego stopnia jest wrażliwa na parametry elementów. Nie należy ich zmieniać, a to oznacza, że o ile cewki indukcyjne można kupić o dowolnej wartości to w przypadku kondensatorów aby uzyskać pożądaną wartość może zaistnieć potrzeba ich łączenia co jeszcze bardziej zwiększy koszty i rozmiary zwrotnicy.

Głośnik GDN 16/10 wykazuje podbicie w okolicach 5kHz natomiast wg zaleceń producenta głośnika GDW 9/60  nie należy ciąć poniżej 3kHz co oznacza, że wybór częstotliwości podziału na poziomie 4kHz jest dobrym kompromisem. Jednocześnie obliczone kalkulatorem wartości kondensatorów są bliskie typoszeregu i można zastosować 3,3μF, 6,7μF oraz 10μF ograniczając koszty.

W przypadku kiedy potrzebujemy wyższej częstotliwości podziału dobrym wyborem będzie 4800Hz. Uzyskane wartości kondensatorów są bliskie:  2,7μF, 5,6μF oraz 8,2μF. Podział na 4800Hz jest zalecaną częstotliwością dla aktualnie produkowanych głośników kopułkowych Tonsila jak np. GDWK 10/80/19 czy GDWK 10/80/26. Tak wysoka częstotliwość podziału wskazuje, że są to głośniki przewidziane do stosowania w zespołach trójdrożnych i w dwudrożnych mogą wykazywać deficyty. 

Zwrotnica dwudrożna podział 4800Hz
Zwrotnica dwudrożna podział 4800Hz

Głośnik i stromość zbocza podziału

Do tej pory mówiliśmy o zwrotnicy 18db/oktawę czyli takiej, po zastosowaniu której głośnik w odległości jednej oktawy od pasma podziału przestaje być zauważalnie słyszalny. Dla porównania przeanalizujmy użycie zwrotnicy pierwszego stopnia o spadku 6db/oktawę. W jakich punktach widma dźwiękowego obie zwrotnice zrównają się ze sobą dla przyjętego podziału na 4000Hz? Prześledźmy:

  • głośnik wysokotonowy zagra 6db ciszej na poziomie 2000Hz, 12db ciszej na poziomie 1000Hz i 18db ciszej dopiero na poziomie 500Hz
  • głośnik niskotonowy zagra 6db ciszej na poziomie 8000Hz, 12db ciszej na poziomie 16000Hz i 18db ciszej dopiero na poziomie 32kHz

W praktyce żaden z wymienionych głośników nie ma tak szerokiego pasma pracy w tym pasma pracy poprawnej.

Częstotliwość rezonansowa głośnika wysokotonowego GDW 9/60 deklarowana przez producenta to 1500Hz. Zgodnie ze sztuką konstruktorską rozpowszechnianą w wielu źródłach częstotliwość podziału dla głośnika wysokotonowego nie powinna być niższa niż oktawa powyżej częstotliwości rezonansowej przy założeniu, że jest to filtr minimum drugiego stopnia 12db/oktawę. Rzeczywiście dla tego głośnika producent zaleca wartość podziału nie niższą niż 3kHz. Stosując filtr pierwszego stopnia 6db/oktawę minimalną wartością będzie 6kHz. W przypadku filtracji pierwszym stopniem producent zwykle stosował kondensator 2,2μF.

Głośnik GDN 16/10 nie jest już produkowany, a jego parametry znane są jedynie z internetowych "opowieści", które mówią, że pracuje on poprawnie do okolic 5kHz gdzie pojawia się podbicie, a dalej szybki spadek sprawności. "Cięcie" na poziomie 2,5kHz nie jest możliwe z uwagi na parametry zastosowanego głośnika wysokotonowego. Z kolei na poziomie 8000Hz raczej nie będzie już pracował z powodu własnych ograniczeń mechanicznych.

Na tym prostym przykładzie zwrotnicy dwudrożnej widać dobrze jak wielkim ograniczeniom poddawani są producenci nawet najlepszych zestawów głośnikowych. Podsumowując z punktu widzenia ekonomiki można użyć lepszych głośników (droższych) i mniej skomplikowanej zwrotnicy (tańszej) lub odwrotnie natomiast po tanich głośnikach i taniej zwrotnicy nie należy się spodziewać dobrego dźwięku.

Wniosek jaki płynie dla konstruktora to zachowanie rozsądnej proporcji pomiędzy kosztami użytych głośników, elementów zwrotnicy i obudowy. Pozwoli to uzyskać najlepszy dźwięk przy najmniejszych kosztach. Czy powinno to być po 1/3? Nie wiem, ale prawdopodobnie w tej okolicy.

 

Jak zwrotnica głośnikowa dzieli pasmo akustyczne?

Poprzednie wpisy w temacie:
Zwrotnica dwudrożna 18db na oktawę. Tonsil ZG15C, GDN 16/10 i GDW 9/60
Czy zwrotnica uniwersalna to dobry wybór?

Jak zwrotnica dzieli pasmo?

Oczywiście zwrotnica nie dzieli pasma akustycznego "jak nożem". W przypadku omawianej zwrotnicy 18db/oktawę i podziału na 4000Hz należy to rozumieć w ten sposób:

  • głośnik wysokotonowy będzie grał na poziomie 2000Hz (oktawę niżej) o 18 decybeli ciszej
  • głośnik niskotonowy będzie grał na poziomie 8000Hz (oktawę wyżej) o 18 decybeli ciszej

Oktawa niżej oznacza dźwięk o połowę niższy (4000/2=2000), a oktawa wyżej oznacza dźwięk dwa razy wyższy (4000*2=8000). Poziom natężenia dźwięku mierzony jest w decybelach. Jest to skala logarytmiczna gdzie dwa razy większe natężenie oznacza wzrost o 3 decybele. W odniesieniu do wzmacniacza mocy musi on dostarczyć do kolumn dwa razy większą moc aby uzyskać wzrost natężenia dźwięku o 3 decybele. Uzyskanie wzrostu o 10 decybeli wymaga już 10 razy większej mocy.

Wzmacniacze vintage miały małą moc stąd starano się produkować zestawy głośnikowe o jak największej sprawności zwykle przekraczającej 90 decybeli. Dziś moc wzmacniaczy przestała być krytycznym ograniczeniem stąd producenci najczęściej oferują kolumny o sprawności poniżej 90db. Stosują w nich małe głośniki niskotonowe charakteryzujące się gorszą sprawnością. W ten sposób mogą zredukować wymiary kolumn. Finalnie spada cena zestawu dla konsumenta.

Kolejne wpisy w temacie:
Jak zaprojektować zwrotnicę głośnikową?

poniedziałek, 5 lipca 2021

Czy zwrotnica uniwersalna to dobry wybór?

Zwrotnica uniwersalna

W internecie można napotkać wiele negatywnych opinii na temat projektowania zwrotnic przy pomocy internetowych kalkulatorów czy budowania kolumn głośnikowych z użyciem dostępnych w handlu "zwrotnic uniwersalnych". Zapewne jest w tym sporo racji i nie należy tego robić bez zgłębienia podstaw elektroakustyki. 

W przypadku zwrotnicy co najmniej należy dobrać pasmo podziału do charakterystyk użytych głośników. Każdy głośnik pracuje dobrze tylko w pewnym zakresie częstotliwości i tak należy dobierać głośniki aby obszary "dobrej pracy" zachodziły na siebie. W miejscu "zachodzenia" dokonujemy "cięcia" zwrotnicą. Przez obszar "dobrej pracy" głośnika należy rozumieć zakres względnie  płaskiej charakterystyki częstotliwościowej. Można go odczytać z wykresu o ile jest rzetelny i udostępniony przez producenta. Z reguły głośniki pracują gorzej na krańcach przenoszonego pasma.

Charakterystyka częstotliwościowa głośnika Tonsil GDW 9/60
Charakterystyka częstotliwościowa głośnika Tonsil GDW 9/60

Jak widać wyżej na przykładzie głośnika Tonsil GDW 9/60 początek wykresu nie wygląda dobrze. Odchylenia sięgają 10db. Obszar względniej płaskiej charakterystyki (z lekkim spadkiem) rozciąga się od dwóch i pół do siedmiu kHz. Dalej charakterystyka przechodzi znów w poszarpaną. Zalecana przez producenta częstotliwość podziału nie powinna być niższa niż 3kHz. Częstotliwość rezonansowa deklarowana przez producenta to 1500Hz.

Powyższy wykres przedstawia najpopularniejszy rodzaj pomiaru stosowany przez producentów czyli wykonany w osi głośnika. Niektórzy producenci prezentują na jednym wykresie dodatkowo charakterystyki poza osią. Wtedy można zobaczyć jak dramatycznie słabe charakterystyki kątowe mają głośniki wysokotonowe w tym nawet te bardzo drogie.

Charakterystyki kątowe: 0, 30 i 60 stopni
Charakterystyki kątowe: 0, 30 i 60 stopni
Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że "zwrotnica uniwersalna" dobrana jak wyżej, ale bez kompleksowej znajomości parametrów pracy głośników oraz zmierzenia wpływu obudowy i elementów zwrotnicy na działanie całego zespołu głośnikowego  poprawnie spełni stawiane przed nią zadania. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia wzmacniacza z powodu spadku impedancji kolumn poniżej wartości krytycznej dla wzmacniacza.

Wniosek dla konstruktora amatora: jeżeli charakterystyki częstotliwościowe posiadanych głośników wskazują na podział na 4kHz to zakup "zwrotnicy uniwersalnej" dzielącej pasmo na poziomie 3kHz nie będzie dobrym wyborem. W przypadku nieznajomości przebiegu charakterystyk lub braku informacji od producenta o zalecanych częstotliwościach podziału traci sens dobieranie zwrotnicy do głośników. Trzeba poszukać lepiej opisanych przetworników.
 
Kolejne wpisy w temacie:

sobota, 3 lipca 2021

Zwrotnica dwudrożna 18db na oktawę. Tonsil ZG15C, GDN 16/10 i GDW 9/60

Zwrotnica z kalkulatora

W książce Tomasza Łyska "Wprowadzenie do projektowania układów zwrotnic zestawów głośnikowych poradnik praktyczny" wydanie 2020 na stronie 113 znajduje się schemat ideowy dwudrożnego monitora studyjnego zbudowanego z wykorzystaniem obudowy od kolumn marki Tonsil ZG-15C oraz ośmioomowych głośników Tonsila GDN 16/10 i GDW 9/60.

Zaprojektowana przez autora zwrotnica dwudrożna trzeciego stopnia czyli o nachyleniu 18db na oktawę oprócz filtrów górno i dolnoprzepustowego zawiera obwody kompensacyjne Zobla oraz dzielnik oporowy wyrównujący efektywność głośnika wysokotonowego. Częstotliwość podziału zwrotnicy została ustalona na 4000Hz.      

Przez przypadek podstawiając dane do internetowego kalkulatora zwrotnic odkryłem, że zaproponowane przez autora filtry zgodne są z teoretycznymi wyliczeniami internetowego kalkulatora czyli prawdopodobnie nie są wynikiem specjalistycznych pomiarów. Złożenie dwóch lub większej liczby filtrów określa się terminem "zwrotnicy głośnikowej".

Zwrotnica dwudrożna trzeciego stopnia 18db/oktawę
Zwrotnica dwudrożna trzeciego stopnia 18db/oktawę

W poszukiwaniu zwrotnicy dla GDN 16/10

Publikacja zainteresowała mnie między innymi z powodu wykorzystania głośnika GDN 16/10 w projekcie zwrotnicy. Jest to polski produkt marki Tonsil z początku lat siedemdziesiątych. Kosz odlewany z aluminium, zawieszenie z gumy butylowej, a materiał pokaźnego magnesu to stop alnico

Mimo upływu 50 lat niewielki szesnastocentymetrowy głośnik nadal przyjemnie brzmi miękkim i ciepłym basem. Produkowany był w wersji 8 i 15 omów, a magnes był skręcany 3 lub 4 śrubami. Inspirująca dyskusja na Elektrodzie: Najtańsze i najlepsze retro - Tonsil GDN 16/10 i GDW 6.5.

Tonsil GDN 16/10 wersje skręcane 4 lub 3 śrubami
Tonsil GDN 16/10 wersje skręcane 4 lub 3 śrubami
Kolejne wpisy w temacie:
Czy zwrotnica uniwersalna to dobry wybór?