sobota, 28 sierpnia 2021

2. Kolumny AKAI SW-155. Piękno klasyki audio vintage i kabuki

AKAI SW-155

Japońskie kolumny produkowane w latach 1974-1975 o impedancji 8 omów i mocy 50 wat. Układ czterodrożny z czterema głośnikami. Niskotonowy 12 cali, średniotonowy 5 cali i dwa wysokotonowe: 2,5 cala papierowy oraz 2 cale tubowy. Pasmo przenoszenia 25Hz do 21kH. Wymiary 406 x 640 x 300mm. Waga 17,6kg.

YouTube: SONY STR-V6 & AKAI SW-155

To co urzeka

Największą siłą modelu jest piękny dwuczęściowy kratowy grill. Jak to się mówi: "teraz już takich nie robią". Składa się z ciemnego wkładu kratowego i panelu pokrytego jaśniejszą tkaniną. Oba elementy kontrastują ze sobą. Kombinacja pozostawia odsłonięte krawędzie, aby wyświetlić ścieżkę tkaniny wokół kraty. Co ciekawe wkład nie jest wykonany z plastiku jak np. w Kenwoodach serii KL, ale z misternie rzeźbionego drewna. Wzór kojarzy się z Pałacem Nasrydów w Grenadzie czy też Pałacem Wiatrów w Dźajpurze. Całość dopełnia znaczek firmowy w dolnej części oraz lakierowany fornir na reszcie obudowy z wyjątkiem tyłu.

Po zdjęciu maskownicy już takiego przepychu nie ma. Najpiękniejszy element stanowi świecący po oczach w mandarynkowym kolorze 30 centymetrowy papierowy stożkowy głośnik niskotonowy o "wiecznym" materiałowym zawieszeniu. Głośnik średniotonowy zdobi srebrna osłona przeciwpyłowa natomiast ciekawostką jest sposób zamontowania głośników wysokotonowych. Na gumowe kołki. Czysta forma bez uwidaczniania na zewnątrz śrub. Warto to wszystko sobie obejrzeć. Minus to brak wykończenia przodu fornirem. Tylko kto będzie chciał zdejmować tak piękne maskownice?

Skrzynia z wyjątkiem tylnej ścianki została wykonana ze sklejki dodatkowo wzmocnionej poprzeczkami zwiększającymi sztywność całej konstrukcji. Żadnej dominacji płyty wiórowej jak w produktach Tonsila. Mimo skromnego wytłumienia obudowa przy rozsądnych poziomach głośności odwdzięcza się brakiem dudnienia. Narzekać można na zbyt cienkie ścianki w szczególności na tyle - 10mm płyty wiórowej wzmacnionej listwami ze sklejki.

Kolumny kabuki

Żargonowy termin "kabuki" odnosi się do części japońskich kolumn produkowanych w latach 60 i 70 ubiegłego wieku, które charakteryzował dobry wygląd, duża liczba głośników oraz słuszny rozmiar i waga. Od strony marketingowej kierowano się spostrzeżeniem - klient kupuje oczami. Dla niego zwykle lepszy wygląd w tym większa liczba głośników równa się lepsze kolumny.

Po rozkręceniu kolumn tak dobrze może już nie być. Wielki głośnik niskotonowy może mieć mały magnes, ścianki mogą być dużo cieńsze niż sugeruje wygląd zewnętrzny, a zwrotnica może być zbudowana z przeciętnych elementów. Polskiego bardzo dalekiego krewnego kolumn "kabuki" można się dopatrywać w tonsilowskich "Altusach" z najpopularniejszej serii: 75, 110 oraz 140.

Tłem dla japońskiej produkcji kolumn "kabuki" była wojna w Wietnamie. Amerykańscy żołnierze nabywali je dla umilenia sobie czasu na miejscu lub wysłali do domu. Jak można przeczytać we wspomnieniach armia finansowała żołnierzom przesyłanie paczek do USA do pewnego rozmiaru i wagi. Wiedząc o tym japońscy producenci starali się część modeli wpasować we wspomniane ograniczenia.

Termin "głośniki Kabuki" wylansował na forum "Audiokarma" użytkownik o pseudonimie "DonMcR":Głośniki Kabuki zostały zaprojektowane tak, aby były tanie i kładły nacisk na marketing wizualny ponad inżynierię akustyczną. Generalnie charakteryzowały się 15-calowymi lub większymi głośnikami niskotonowymi, zwrotnicami 4 i 5 drożnymi oraz 6 do 10 głośnikami upchniętymi w śmiesznie małe pudełko, które rzadko ważyło więcej niż 50 funtów.".

Powiązane:

  1. Kolumny AKAI SW-155 schemat zwrotnicy
  2. Kolumny AKAI SW-155. Piękno klasyki audio vintage i kabuki
  3. AKAI SW-155 odświeżenie zwrotnicy
  4. AKAI SW- 155 pomiar modułu impedancji

 

piątek, 27 sierpnia 2021

1. Kolumny AKAI SW-155 schemat zwrotnicy

Zwrotnica AKAI SW-155

Kolumny AKAI SW-155 to czterodrożna jednostka o czterech głośnikach i mocy 50W. Jak widać na schemacie niżej zwrotnica składa się z czterech filtrów. W gałęziach niskotonowej i średniotonowej o nachyleniu 6dB/oktawę. W torze wysokotonowym 12dB/oktawę. Głośnik średniotonowy, podobnie jak to miało miejsce w Altusach Tonsila jest podłączony odwrotnie. Dodatkowo tony średnie i wysokie można regulować potencjometrami umieszczonymi na tylnej ściance kolumn.

Schemat zwrotnicy kolumn AKAI SW-155
Schemat zwrotnicy kolumn AKAI SW-155
Akai SW-155 regulacja tonów średnich i wysokich
Akai SW-155 regulacja tonów średnich i wysokich

Użyte w zwrotnicy komponenty

Do zbudowania zwrotnic użyto rdzeniowych cewek i elektrolitycznych kondensatorów czyli elementów niższej jakości niż te, które stosował w tamtym okresie Tonsil w swoich produktach - cewki powietrzne, kondensatory foliowe. 

Wartości odczytane z podzespołów:

  • tor niskotonowy - cewka 1mH,
  • tor średniotonowy - kondensator 16µF na napięcie pracy 30V,
  • tor wysokotonowy - kondensator 2,8µF na 30V i cewka 0,35mH,
  • tor superwysokotonowy - tor wysokotonowy i kondensator 0,47µF na 30V.

Zwrotnica AKAI SW-155
Zwrotnica AKAI SW-155

Podział pasma 

Kolumny produkowane były w latach 1973-74. Podział pasma na 1200, 5000 i 15000Hz. W tamtym okresie technika pomiarowa nie była jeszcze rozwinięta. Używając internetowego kalkulatora można przypuścić, że elementy dobierano bardziej teoretycznie niż praktycznie.

Zwrotnica podział na 1200Hz
Zwrotnica 6dB/ktawę podział na 1200Hz

Być może grafika wyżej wyjaśnia dlaczego w AKAI SW-155 dla 12 calowego (30cm) głośnika niskotonowego użyto tak małej cewki dla podziału na poziomie 1200Hz. Dla porównania Tonsil w najpopularniejszej serii kolumn Altus dla tej samej częstotliwości stosował 2,4mH.
Zwrotnica 12dB podział na 5000Hz
Zwrotnica 12dB/oktawę podział na 5000Hz

W torze wysokotonowym również filtr rzeczywisty zgodny jest z teoretycznym. 

Zastosowane głośniki

Wszystkie marki Akai. Tu ciekawostką jest zastosowanie 6 omowego 25 watowego głośnika niskotonowego. Być może odpowiedz jest banalnie prosta: głośnik 6 omowy jest tańszy w produkcji niż 8 omowy, a przy tym gra głośniej. Impedancję kolumn producent oznaczył jako 8 omów. Wszystkie pozostałe głośniki są 8 omowe:

  • niskotonowy - model Akai 30S-45A
  • średniotonowy - 3 waty, model Akai 12M-45
  • wysokotonowy tubowy - model Akai HT-45
  • wysokotonowy stożkowy - model Akai CT-45A 

Głośnik niskotonowy AKAI 30S-45A
Głośnik niskotonowy AKAI 30S-45A

Parametry techniczne AKAI SW-155

Powiązane:

  1. Kolumny AKAI SW-155 schemat zwrotnicy
  2. Kolumny AKAI SW-155. Piękno klasyki audio vintage i kabuki
  3. AKAI SW-155 odświeżenie zwrotnicy
  4. AKAI SW- 155 pomiar modułu impedancji