środa, 30 marca 2022

2. Zwrotnica głośnikowa 2.5 drożna. Jak uciąć 0.5?

Zaczynamy od 0.5

Przystępujemy do zaprojektowania zwrotnicy, której koncepcja została nakreślona w pierwszym wpisie zaczynając od wyboru częstotliwości podziału dla głośnika niskośredniotonowego GDN 16/10 pracującego jako 0.5. Dlaczego nazwa 0.5? Bo przetwornik przenosi tylko część pasma, które odtwarza inny głośnik. W tym przypadku głośnik niskośredniotonowy pracuje jako tylko niskotonowy. 

Założenia wstępne

  1. Stosujemy filtry trzeciego rzędu w każdej gałęzi zwrotnicy głośnikowej. Dlaczego zwrotnica trzeciego rzędu zostało nakreślone w poprzednim wpisie w serii.
  2. Każdy z głośników będzie posiadał własny odrębny filtr. Czyli nie tak jak w przypadku wcześniej przedstawionej zwrotnicy zestawu głośnikowego Mazurek 110 gdzie drugi głośnik niskośredniotonowy jest w kaskadzie poprzez cewkę "podpięty" pod filtr pierwszego głośnika niskośredniotonowego. Być może jest to wystarczające rozwiązanie, a stosowanie odrębnej filtracji dla każdego głośnika GDN 16/10 to przerost formy nad treścią - nikt nie usłyszy różnicy. Niewątpliwa zaletą rozwiązania jest możliwość użycia dwóch głośników GDN 16/10 o rezystancji 8 omów. Nabycie na portalach aukcyjnych dwóch głośników 15 omowych GDN 16/10 może być niewykonalne (po połączeniu równoległym w kaskadzie uzyskamy 7,5 oma (15/2)).
  3. W amatorskich ograniczonych warunkach, zdając sobie sprawę z ułomności rozwiązania zwrotnicę projektujemy z wykorzystaniem internetowego kalkulatora i "łatania" obwodem Zobla. Bardziej zaawansowani amatorzy posiadający odpowiednie narzędzia i umiejętności mogą to zrobić lepiej.

Uwagi:

  1. Wartości wyliczone innym kalkulatorem internetowym niż wskazany mogą nie być identyczne. Nie ma jednej powszechnie obowiązującej wersji wzorów.
  2. Do obliczeń została przyjęta deklarowana przez producenta wartość impedancji głośnika na poziomie 8 omów. Jest to parametr mierzony zwykle przy częstotliwości 1000Hz, a jego dopuszczalne odchylenie może sięgać  do nawet +/- 25%. Dla pomiarów przy innych częstotliwościach wartość modułu impedancja może być inna - zmienia się zależnie od częstotliwości i w pewnych obszarach może wielokrotnie przekraczać wartość znamionową deklarowaną przez producenta. Już tylko ta jedna "ułomność" głośników sprawia, że poprawne zaprojektowanie zwrotnicy głośnikowej jest bardzo trudne, a w warunkach amatorskich praktycznie niemożliwe. Na szczęście zmysł słuchu wykazuje się bardzo dużymi zdolnościami adaptacyjnymi szczególnie w przypadku naszych własnych wyrobów rękodzielniczych.  

Filtr niskośredniotonowy 0.5

W przypadku toru niskośredniotonowego w zwrotnicy trzeciego rzędu napotkamy dwie cewki i jeden kondensator. Na wszystkich grafikach w dalszej treści interesujące nas elementy to cewki L2 i L3 oraz kondensator C3 czyli gałąź dolna na zamieszczonych schematach zwrotnic.  Z cewkami w handlu nie ma problemu można kupić praktycznie o dowolnej wartości. Drobne odchylenia są dopuszczalne. Gorzej z kondensatorami. W ich przypadku mamy do czynienia z typoszeregami związanymi z ich dopuszczalną tolerancją.

Czyli "krytyczną" dla nas wartością dopasowania elementów jest pojemność kondensatora. Albo dla ułatwienia sobie życia "nagniemy" filtr, albo będziemy "składać" kondensator z kilku elementów nadwyrężając portfel i rozmiar zwrotnicy. W zwrotnicach głośnikowych najczęściej stosuje się kondensatory o tolerancji 5% (typoszereg E24) lub "na bogato" 2% (typoszereg E48).

Uwagi:

  1. Poniżej rozważania dla kondensatorów Jantzen Audio Cross-Cap (w kolorze czarnym) i ich aktualnych cen. Jest to najtańsza linia kondensatorów audio tego producenta. Dla wyrobów innych producentów być może istotne z punktu ekonomicznego będą inne wartości kondensatorów.
  2. Ani nie polecam, ani nie zniechęcam do kondensatorów firmy Jantzen Audio. Używam ich "z przyzwyczajenia" od zawsze i nie mam porównania z innymi obecnie produkowanymi. Na co dzień korzystam z drugiej półki cenowej od dołu czyli tych w kolorze niebieskim Jantzen Audio Standard Z-Cap.
  3. W omawianym filtrze kondensator umieszczony jest równolegle do głośnika czyli nie jest tak krytyczny dla toru audio jak kondensator umieszczany w szeregu z głośnikiem. Inaczej mówiąc jeśli na czymś oszczędzać to w tym przypadku w pierwszej kolejności na kondensatorze.
  4. Sprawdzanie wartości elementów elektronicznych w kalkulatorze ze skokiem co 10Hz. Dla niższych wartości mogą wystąpić drobne różnice w indukcyjności cewek generalnie nie mające praktycznego znaczenia. 

Wersja toru na bogato

Z pierwszego wpisu wiemy, że membrana GDN 16/10 "dzieli się" najprawdopodobniej przy 1kHz. Aby odejść od tej wartości o oktawę w dół punktu podziału wypada szukać w okolicach częstotliwości 500Hz. Korzystając z internetowego kalkulatora poszukiwaną wartość odnajdziemy na zasadzie prób i błędów na poziomie 520Hz. Dla tej częstotliwości kondensator ma wartość  51.01uF czyli po zaokrągleniu do typoszeregu 51uF. Bingo. Współpracujące cewki to 3.67mH oraz 1.22mH. Schodzić na jeszcze niższe częstotliwości podziału nie widzę potrzeby, ... ale kto bogatemu zabroni.

Częstotliwość podziału 520Hz
Częstotliwość podziału 520Hz

Minusem rozwiązania są duże wartości elementów elektronicznych czyli ich wysokie koszty i spore wymiary.

Wersja rozsądna

Schodząc w typoszeregu na wartość kondensatora 39uF dużo na nim nie zaoszczędzimy, ale na cewkach o wartościach 2.81mH i 0.94mH już tak. Częstotliwość podziału wzrośnie do 680Hz.

Częstotliwość podziału 680Hz
Częstotliwość podziału 680Hz

Chcąc oszczędzić na wszystkim trzeba podnieść wartość podziału na 740Hz. Wtedy kondensator to 36uF i cewki 2,58mH oraz 0,86mH.

Częstotliwość podziału 740Hz
Częstotliwość podziału 740Hz

Wersja budżetowa

Częstotliwość 800Hz, kondensator 33uF i cewki 2.39mH oraz 0.8mH. Interesująca jest wartość cewki 2.39mH. W dobrej cenie można dorwać na portalach aukcyjnych stare zwrotnice od Altusów gdzie były stosowane cewki 2.4mH i wykorzystać je celem dalszego obniżenia kosztów.

Częstotliwość podziału 800Hz
Częstotliwość podziału 800Hz

Kolejny skok oszczędności dla kondensatora uzyskamy dla wartości 25uF, ale wtedy częstotliwość podziału wzrasta powyżej 1kHz na 1060Hz. Cewki to 1,8mH i 0,6mH. Wyżej z częstotliwością podziału bym nie szedł gdyż słyszalnym dźwiękiem głośnika "wjedziemy" w główny punkt podziału zwrotnicy. Zbyt mała odległość od siebie punktów filtracji.

Częstotliwość podziału 1060Hz
Częstotliwość podziału 1060Hz

Wersja najbardziej ekonomiczna to kopia zwrotnicy na wzór Mazurków 110.  Użycie w kaskadzie wspomnianej cewki 2,4mH lub większej albo odrębny filtr składający się tylko z cewki, ale powiedzmy 4,5mH czy podobnej. Filtrujemy delikatnie 6dB/oktawę startując z pułapu poniżej 500Hz. Głośnik zostanie "przyciszony" o 18dB dopiero dla częstotliwości 4kHz (500 x 2 x 2 x 2).

Ostatni kierunek ku oszczędnością to użycie tańszych elementów elektronicznych czyli np. "zwykłych" kondensatorów zamiast specjalistycznych audio oraz cewek powietrznych nawiniętych cieńszym drutem lub jeszcze tańszych cewek rdzeniowych. W kolejnym wpisie pomówimy o głównej części zwrotnicy.

Powiązane:

  1. Zwrotnica głośnikowa 2.5 drożna. 2 x GDN 16/10 i wysokotonowy
  2. Zwrotnica głośnikowa 2.5 drożna. Jak uciąć 0,5?
  3. Zwrotnica głośnikowa 2.5 drożna. Jak uciąć 2.0?

wtorek, 29 marca 2022

1. Zwrotnica głośnikowa 2.5 drożna. 2 x GDN 16/10 i wysokotonowy

Skąd pomysł?

Koncepcja "rozwojowa" projektu, którego opis rozpoczyna się tutaj. Być może kiedyś zostanie zrealizowana.

Co to dwie i pół drogi?

Klasyczne rozwiązanie polega na rozbudowie układu dwudrożnego o trzeci głośnik. Stosuje się dwa głośniki niskośredniotonowe i jeden wysokotonowy przy czym drugi głośnik niskośredniotonowy przenosi "skrócone" od góry pasmo przewidziane dla tego toru. Jak to wygląda w praktyce można zobaczyć np. na schemacie zwrotnicy kolumn Mazurek 110 produkcji Tonsil:

Mazurek 110 schemat zwrotnicy
Mazurek 110 schemat zwrotnicy

Jak widać wyżej w torze niskim (góra grafiki) zastosowano dwa głośniki niskośredniotonowe GDN 12/35 przy czym drugi głośnik dodatkowo filtrowany jest cewką 2,3mH. Chyba można to określić terminem połączenia kaskadowego - "podwójnego sita". Sygnał podawany na pierwszy głośnik przechodzi tylko przez jedno "sito". Sygnał podawany na drugi głośnik przechodzi kolejno przez dwa "sita" będąc "podwójnie zwężanym" od góry. 

Dlaczego tak?

Jak głosi literatura tematu:

  1. Zastosowanie dwóch głośników niskośredniotonowych daje nam wzrost sprawności rzędu 3dB dla połączenia równoległego. W tym przypadku chodzi o "wzmocnienie" tonów niskich.
  2. Dla tonów średnich i wysokich nie zaleca się stosowania więcej niż jednego głośnika z uwagi na szereg niekorzystnych zjawisk akustycznych. Przetworniki będą sobie wzajemnie "przeszkadzały".
  3. Z uwagi na punkt 2 z toru drugiego głośnika niskośredniotonowego "wycinamy" tony średnie. Tak "okrojony" głośnik niskośredniotonowy umieszczamy jako pierwszy od dołu. W praktyce pracuje on jako głośnik niskotonowy.
  4. Głośniki w obudowie możemy rozmieścić w układzie wysokotonowy, niskośredniotonowy, niskośredniotonowy lub niskośredniotonowy, wysokotonowy, niskośredniotonowy. Dążąc do uzyskania punktowego źródła dźwięku za lepsze rozwiązanie uważa się przypadek drugi. Takie rozmieszczenie przetworników określa się terminem układ D'Appolito. Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy koncepcji. Pomysł został upubliczniony w 1983 roku czyli z mojego punktu widzenia nie do końca można  uznać kolumny na nim oparte za audio vintage.
  5. Zalecane jest aby w układzie D'Appolito głośniki umieścić w linii jak najbliżej siebie oczywiście z warunkiem zachowania sztywności obudowy. Najlepiej posłużyć się niewielkim głośnikiem wysokotonowym dedykowanym dla tego typu rozwiązań. Jako głośniki niskośredniotonowe autor zalecał stosować głośniki 13cm.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  1. W układzie D'Appolito dobrze sprawdzają się zwrotnice trzeciego rzędu.
  2. Szesnastocentymetrowy GDN 16/10 poprawnie przenosi do około 5kH. Zastosowanie innej szesnastki nawet bardzo drogiej niewiele tu zmieni. Przy takim ograniczeniu wypada go "ciąć" oktawę poniżej 5kH czyli na poziomie 2,5kH (5/2). Dla zwrotnicy trzeciego rzędu o tłumieniu 18dB/oktawę "odległość" jednej oktawy można uznać za wystarczającą dla skutecznej filtracji. Dźwięki emitowane przez głośnik o częstotliwościach powyżej 5kH będą bardzo słabo słyszalne lub wcale.
  3. Wyznaczony wyżej punkt podziału wynikający z mechanicznych ograniczeń głośnika GDN 16/10 wymusza zastosowanie dobrego głośnika wysokotonowego dające się "poprawnie ciąć" na poziomie 2,5kH (jego rezonans nie powinien być wyższy niż 1250Hz (2,5/2)). Niestety nie znajdziemy takiego przetwornika w ofercie firmy Tonsil. Producent oferuje głośniki kopułkowe o rekomednowanej częstotliwości podziału 4,8kH i żaden z nich nie jest "mały".
  4. W przypadku głośnika szesnacentymetrowego niekorzystnego zjawiska "dzielenia membrany" można się spodziewać w okolicach 1kH czyli drugi głośnik niskośredniotonowy wypada "ciąć" poniżej tej wartości. I od tego zacznę kolejny wpis w serii.  

Powiązane:

  1. Zwrotnica głośnikowa 2.5 drożna. 2 x GDN 16/10 i wysokotonowy
  2. Zwrotnica głośnikowa 2.5 drożna. Jak uciąć 0,5?
  3. Zwrotnica głośnikowa 2.5 drożna. Jak uciąć 2.0?

 

poniedziałek, 28 marca 2022

Podstawy elektroakustyki Zbigniew Żyszkowski wydanie 1966

Wydanie drugie


"W książce podano zasady wytwarzania, przetwarzania, zapisywania i odtwarzania dźwięku oraz omówiono teorię, konstrukcję i zastosowanie przetworników elektro-mechano-akustycznych i urządzeń elektroakustycznych. Podano również podstawowe wiadomości o mowie, słuchu, instrumentach muzycznych, izolacji akustycznej, akustyce wnętrz oraz pomiarach akustycznych.
Książka jest przeznaczona dla inżynierów i techników, zajmujących się projektowaniem i badaniem przetworników i urządzeń elektroakustycznych oraz studentów wyższych szkół technicznych.
"
 
Podstawy elektroakustyki wprowadzenie
Podstawy elektroakustyki wprowadzenie
Spis treści:
 
Wykaz ważniejszych oznaczeń (17)
1. Zasada ruchu falowego (21)
1.1. Istota ruchu falowego
1.2. Rodzaje fal
1.3. Wykres ruchu cząstki
1.4. Zasada Huygensa
1.5. Prawo odwrotności kwadratów
1.6. Odbicie fal
1.7. Załamanie fal
1.8. Interferencja i nakładanie się fal
1.9. Uginanie się fal
1.10. Obserwowanie i fotografowanie rozchodzenia się fal
2. Drgania punktu materialnego (37)
2.1. Drgania okresowe
2.2. Ruch sinusoidalny punktu
2.3. Energia drgań sinusoidalnych
2.4. Drgania tłumione
2.5. Drgania wymuszone, rezonans
2.6. Rezonans przesunięcia
2.7. Rezonans prędkości
2.8. Praca potrzebna do podtrzymania drgań
2.9. Drgania niesunusoidalne
2.10. Drgania układów nielinearnych 
3. Fale dźwiękowe (55) 
3.1. Równanie ruchu falowego
3.2. Fale sinusoidalnie zmienne
3.3. Równanie fali dźwiękowej
3.4. Równanie fali płaskiej
3.5. Równanie fali kulistej
3.6. Prędkość rozchodzenia się silnych dźwięków
3.7. Odbicie fal dźwiękowych
3.8. Przechodzenie dźwięku z jednego środowiska do drugiego
3.9. Energia zawarta w fali. Natężenie dźwięku
3.10. Zjawisko Dopplera
3.11. Załamanie i uginanie się fal dźwiękowych
3.12. Fale dźwiękowe w ciałach stałych 
4. Analogie między układami elektrycznymi, mechanicznymi i akustycznymi (85) 
4.1. Wstęp
4.2. Źródła elektryczne, mechaniczne i akustyczne
4.3. Elementy układów mechanicznych i akustycznych
4.4. Schematy układów mechanicznych i akustycznych
4.5. Analogie między wielkościami elektrycznymi, mechanicznymi i akustycznymi
4.6. Schemat elektryczny dźwigni
4.7. Dwójniki elektryczne, mechaniczne i akustyczne
4.8. Czwórniki elektryczne, mechaniczne i akustyczne 
5. Szczególne układy akustyczne (127) 
5.1. Rezonator komorowy
5.2. Rezonatory sprzężone
5.3. Rury
5.4. Rury stratne
5.5. Cienka rurka
5.6. Cienka szczelina
5.7. Płyta perforowana
5.8. Tuba
5.9. Łączniki wykładnicze 
6. Drgania brył (156) 
6.1. Wstęp
6.2. Układ materialny o dwóch stopniach swobody
6.3. Układ o n-stopniach swobody
6.4. Drgania strun
6.5. Drgania prętów
6.6. Drgania membran
6.7. Drgania w komorach 
7. Promieniowanie źródeł dźwięku (201) 
7.1. Wstęp
7.2. Źródło punktowe pulsujące
7.3. Źródło dipolowe
7.4. Kula pulsująca
7.5. Kula drgająca
7.6. Tłok kołowy drgający w nieskończenie wielkiej odgrodzie
7.7. Tłok kołowy drgający na końcu długiej rury
7.8. Tłok kołowy swobodny
7.9. Tłok prostokątny drgający w nieskończenie wielkiej odgrodzie
7.10. Promieniowanie źródeł liniowych
7.11. Promieniowanie tuby wykładniczej
7.12. Promieniowanie tuby wielodrożnej
7.13. Promieniowanie głośnika stożkowego
7.14. Promieniowanie układów głośników otwartych. Wzajemna impedancja promieniowania
7.15. Współczynnik kierunkowości i zysk kierunkowości źródła 
8. Pochłanianie dźwięku i izolacja akustyczna (242)
8.1. Wstęp
8.2. Pochłanianie dźwięku w środowisku gazowym
8.3. Pochłanianie dźwięku przez materiały i ustroje
8.4. Specjalne ustroje dźwiękochłonne
8.5. Przenoszenie dźwięków zakłócających
8.6. Przenoszenie dźwięku przez pojedynczą przegrodę
8.7. Przenoszenie dźwięku przez przegrodę dwuściankową
8.8. Przenoszenie dźwięku przez przegrodę wielościankową 
9. Instrumenty muzyczne (272) 
9.1. Wiadomości wstępne
9.2. Instrumenty strunowe
9.3. Organy
9.4. Instrumenty drewniane dęte
9.5. Instrumenty metalowe dęte
9.6. Instrumenty perkusyjne
9.7. Instrumenty elektryczne
9.8. Poziomy średnie i szczytowe dźwięków muzycznych 
10. Mowa ludzka (296) 
10.1. wstęp
10.2. Organ mowy
10.3. Samogłoski
10.4. Spółgłoski
10.5. Moc akustyczna mowy
10.6. Rozkład poziomów natężenia dźwięku mowy
10.7. Charakterystyki kierunkowości ust 
11. Słuch (308) 
11.1. Budowa ucha
11.2. Teorie słyszenia
11.3. Granice i powierzchnia słyszalności
11.4. Wysokość tonu
11.5. Natężenie dźwięku, głośność
11.6. Odczuwanie zmiany wysokości tonu
11.7. Zależność wysokości tonu od natężenia dźwieku
11.8. Odczuwanie zmiany szerokości pasma przepuszczania
11.9. Tony subiektywne
11.10. Szum i hałas
11.11. Zagłuszanie dźwięku
11.12. Umiejscawianie źródła dźwięku
11.13. Odczuwanie względnych opóźnień dźwięków
11.14. Dane akustyczne ucha
11.15. Głuchota 
12. Ocena jakości odtwarzania dźwięków (348) 
12.1. Wstęp
12.2. Cechy dźwięków mowy i muzyki
12.3. Czynniki wpływające na jakość odtwarzania dźwięków
12.4. Ocena jakości odtwarzania mowy
12.5. Ocena jakości odtwarzania muzyki 
13. Przetworniki elektromechaniczne (369) 
13.1. Wstęp
13.2. Teoria czwórnikowa elektromechanicznych przetworników odwracalnych
13.3. Teoria dwójnikowa elektromechanicznych przetworników odwracalnych
13.4. Przetworniki magnetyczne
13.5. Przetwornik elektrostatyczny
13.6. Przetwornik piezoelektryczny
13.7. Przetwornik elektronowy
13.8. Przetwornik stykowy 
14. Głośniki otwarte (411) 
14.1. wstęp
14.2. Głośnik jednomembranowy jednocewkowy
14.3. Ograniczenia akustycznej mocy promieniowanej
14.4. Zależność między sprawnością a skutecznością mocową głośnika
14.5. Wpływ wysokości stożka membrany na charakterystykę kierunkowości
14.6. Sposoby rozszerzenia zakresu przetwarzania
14.7. Głośniki z ujemnym sprzężeniem zwrotnym
14.8. Odtwarzanie stanów nieustalonych
14.9. Zniekształcenia nielinearne
14.10. Elementy konstrukcyjne głośników stożkowych
14.11. Głośnik elektrostatyczny
14.12. Zwrotnice elektryczne 
15. Obudowy głośników otwartych (468) 
15.1. Wstęp
15.2. Odgroda
15.3. Obudowa otwarta
15.4. Obudowa zamknięta
15.5. Obudowa z otworem
15.6. Obudowa z otworem stratnym
15.7. Obudowa labiryntowa
15.8. Obudowa tubowa
15.9. Obudowa krótkotubowa
15.10. Obudowa dzwonowa
15.11. Obudowa podziemna
15.12. Kolumna głośnikowa 
16. Głośniki tubowe (504) 
16.1. Wstęp
16.2. Sprawność głośnika tubowego
16.3. Rodzaje głośników tubowych
16.4. Inne rodzaje głośników tubowych
16.5. Ograniczenia największej akustycznej mocy promieniowanej
16.6. Zniekształcenia nielinearne
16.7. Elementy konstrukcyjne głośników tubowych 
17. Słuchawki (533) 
17.1. Wiadomości wstępne
17.2. Słuchawka elektromagnetyczna
17.3. Słuchawka magnetoelektryczna cewkowa
17.4. Słuchawka piezoelektryczna 
18. Mikrofony (553) 
18.1. Rodzaje i podział mikrofonów
18.2. Mikrofony wszechkierunkowe
18.3. Mikrofony dwukierunkowe
18.4. Mikrofony jednokierunkowe
18.5. Mikrofony o regulowanej kierunkowości
18.6. Mikrofony wybitnie jednokierunkowe
18.7. Mikrofony krtaniowe18.8. Osłony przeciwwiatrowe
18.9. Szumy mikrofonów 
19. Zapisywanie i odczytywanie dźwięku (621) 
19.1. wstęp
19.2. Mechaniczne zapisywanie dźwięku na płytach
19.3. Odczytywanie dźwięku z płyt
19.4. Zapiywanie systemem Philips-Millera
19.5. Optyczne zapisywanie dźwięku
19.6. Optyczne odczytywanie dźwięku
19.7. Magnetyczne zapisywanie dźwięku
19.8. Magnetyczne odczytywanie dźwięku
19.9. Zastosowanie zapisywania magnetycznego w kinematografii 
20. Akustyka wnętrz (701) 
20.1. Rozchodzenie się dźwięku w pomieszczeniu zamkniętym
20.2. Narastanie i zanikanie dźwięku w pomieszczeniach
20.3. Czas pogłosu
20.4. Współczynnik pochłaniania dźwięku
20.5. Najkorzystniejszy czas pogłosu
20.6. Wytyczne budowy pomieszczeń 
21. Urządzenia elektroakustyczne (720) 
21.1. Wiadomości wstępne
21.2. Podział urządzeń według ilości kanałów
21.3. Podział urządzeń według zastosowań
21.4. Urządzenia jednokanałowe
21.5. Urządzenia stereofoniczne
21.6. urządzenia pseudostereofoniczne
21.7. Specjalne urządzenia elektroakustyczne
21.8. Akustyczne sprzężenie zwrotne 
22. Pomiary (778) 
22.1. Wstęp
22.2. Pomiary wielkości podstawowych
22.3. Pomiary właściwości mikrofonów
22.4. Pomiary właściwości głośników
22.5. Pomiary właściwości słuchawek
22.6. Pomiary właściwości gramofonów
22.7. Pomiary właściwości magnetofonów
22.8. Pomiary aparatów telefonicznych 
23. Dodatek (845) 
23.1. Podstawowe pojęcia akustyczne i ich definicje
23.2. Tablice uzupełniające 
Wykaz literatury (855)
Skorowidz (872)

Podstawy elektroakustyki Zbigniew Żyszkowski wydanie 1966
Podstawy elektroakustyki Zbigniew Żyszkowski wydanie 1966

Zbigniew Żyszkowski nota biograficzna


Zbigniew Żyszkowski nota na obwolucie
Zbigniew Żyszkowski nota na obwolucie
Powiązane:
  1. Podstawy elektroakustyki Zbigniew Żyszkowski wydanie 1953
  2. Podstawy elektroakustyki Zbigniew Żyszkowski wydanie 1966
  3. Podstawy elektroakustyki Zbigniew Żyszkowski wydanie 1984