niedziela, 29 listopada 2020

Stereo receiver AKAI AA-1115 wady i zalety

Gabaryty


Wymiary amplitunera AKAI AA-1115 to 480 x 128 x 268 mm co budzi skojarzenie z polskim odbiornikiem klasy standard "Amator", odpowiednio 495 × 120 × 230 mm produkowanym w latach 1976-1985. Przy tak kompaktowych wymiarach AKAI AA-1115 może stać się ozdobą każdego wnętrza.
AKAI AA-1115 rzut z boku
AKAI AA-1115 rzut z boku

Spojrzenie en face


Wygląd urządzenia jest naprawdę dobry. Kawał porządnego aluminium wizualnie dającego poczucie smukłości i lekkości dzięki zastosowanym proporcjom oraz dużej równomiernie podświetlonej skali. Liczba gałek i przełączników jest minimalistyczna, ale dzięki temu nie przytłacza, a wręcz podkreśla linię.
 
AKAI AA-1115 gałki i przełączniki
AKAI AA-1115 gałki i przełączniki

Odbiornik umożliwia podłączenie dwóch par kolumn A i B. To bardzo wygodne rozwiązanie gdyż np. można zastosować parę do słuchania i parę do hałasowania. Regulacja dźwięku obejmuje tony niskie (BASS) oraz tony wysokie (TREBLE), jest też filtr fizjologiczny (LOUDNESS). Całość uzupełnia gałka wyboru źródła sygnału oraz mało obecnie przydatne przełączniki mono/stereo oraz magnetofon. 
 
AKAI AA-1115 gałki wyboru źródła sygnału i strojenia
AKAI AA-1115 gałki wyboru źródła sygnału i strojenia
 
Duża masywna gałka strojenia jest przyjemna w kontakcie dając poczucie komfortu i precyzji. Odbiornik został wyposażony w funkcję cichego strojenia (MUTE). Między stacjami nie szumi. Słabsze stacje i sygnały są zastępowane ciszą w głośnikach. Rozwiązanie może być niebezpieczne jeśli z urządzenia skorzysta osoba nie obeznana z działaniem tej funkcji. Słysząc ciszę odruchowo mocno odkręci gałkę siły głosu co w trakcie strojenia po natrafieniu na stację zaowocuje nagłym silnym uderzeniem dźwięku w kolumnach co może doprowadzić do ich uszkodzenia.
 
Dokładność wyboru stacji radiowej wspiera czerwona kontrolka (FM STEREO) oraz wychyłowy wskaźnik dostrojenia. W przypadku zaprojektowania tylko jednej "wycieraczki" uważam, że lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wskaźnika poziomu sygnału, z którego można wnioskować, że najsilniejszy sygnał to jednocześnie najlepsze dostrojenie. Odwrotny odczyt z tak dużą dokładnością nie jest możliwy. Ze wskaźnika dostrojenia nie domyślimy się poziomu siły sygnału.

AKAI AA-1115 wskaźnik dostrojenia
AKAI AA-1115 wskaźnik dostrojenia

Na przednim panelu odnajdziemy gniazdo słuchawkowe, ale brakuje łatwo dostępnego gniazda AUX. Zostało umieszczone z tyłu.
 
Jakość wykonania AKAI AA-1115 nadal może wzbudzać zachwyt. Szczotkowane aluminium oraz dopracowane w szczegółach ergonomiczne gałki. Całość daje ciekawy efekt odbicia na przednim panelu. Do pełni szczęścia brakuje skokowych potencjometrów, ale przecież to najniższy model w serii oraz szklanej, a nie plastikowej szybki skali. Zadziwia jej jakość. Mimo tylu lat nadal do złudzenia imituje szkło.
 
AKAI AA-1115 gałki
AKAI AA-1115 gałki
  

Spoglądamy z góry

Obudowa wykonana jest ze sklejki pokrytej okleiną. Otwory wentylacyjne wycięte są w postaci poziomych eleganckich szczelin czyli to co tygrysy lubią najbardziej. Żadnej kratki z metalowej siatki czy plastiku. W podobny sposób zostały wycięte otwory w pierwszej serii diorowskiego odbiornika klasy standard "Amator-Stereo DSS-101". W kolejnych zastąpiła je plastikowa kratka. Na szczęście bez wielkich zmian obudowa od "jedynki" pasuje do kolejnych modeli. Co ciekawe okleina pierwszego "Amatora" była delikatnie trójwymiarowa czego nie ma w AKAI AA-1115.

To co może przeszkadzać w AKAI to przebijające w szczelinach wentylacyjnych światło gdyż część nacięć została poprowadzona zbyt blisko frontu urządzenia. Kolejny plus dla "Amatora", w którym szczeliny były tylko w tylnej części obudowy.

AKAI AA-1115 widok z góry
AKAI AA-1115 widok z góry


Zaglądamy od tyłu


Mimo upływu czterdziestu lat gniazda na tylnej ścince AKAI AA-1115 zachowały aktualność. Nie będzie problemu z podłączeniem CD czy transmitera bluetooth. Mniej wygodne jest podłączenie anteny. Nie ma typowego gniazda tylko zaciski, ale jeśli ograniczymy się do "kawałka drutu" nie będzie to miało znaczenia. Pojedynczy drut najlepiej przymocować do ostatniego po prawej w dolnym rzędzie zacisku.
AKAI AA-1115 gniazda
AKAI AA-1115 gniazda i antena
Przy pomocy zacisków pod amplituner podłączymy dwie pary kolumn o impedancji od 4 do 16 omów np. parę do słuchania i parę do hałasowania. Gdy chcemy skorzystać na raz z dwóch par kolumn A + B to obie pary muszą być o impedancji co najmniej 8 omów w przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem wzmacniacza. 
AKAI AA-1115 kolumny
AKAI AA-1115 kolumny i sieć
Słaby punkt stanowi "komputerowe" gniazdo zasilania. Umieszczony w nim wtyk nie pozwala na mocne dosunięcie odbiornika do ściany. Za to bez kłopotu odłączymy lub wymienimy przewód zasilający. Na portalach aukcyjnych można dokupić przewód z kątową wtyczką.
 

Zaglądamy pod spód

Na całej powierzchni amplituner jest ekranowany blachą prawdopodobnie podłączoną do masy. Nie widziałem sensu rozkręcać urządzenie aby to sprawdzić.
AKAI AA-1115 widok z dołu
AKAI AA-1115 widok z dołu

Powiązane:

  1. Amplituner AKAI AA-1115
  2. Stereo receiver AKAI AA-1115 wady i zalety
  3. AKAI AA-1115 wrażenia słuchowe

sobota, 28 listopada 2020

Amplituner AKAI AA-1115

Stereo receiver AKAI AA-1115


Na hasło "amplituner Akai" na popularnych portalach aukcyjnych można trafić na dwie serie ciekawie wyglądających urządzeń: 1000 i 1100. Klasyczne połączenie drewna i aluminium. Przegląd parametrów technicznych poszczególnych modeli prowadzi do wniosku, że numer w serii oznacza moc wzmacniacza. I tak mamy: AA 1010, AA 1020, AA 1030, AA 1050 oraz AA 1115, AA 1125, AA 1135, AA 1150, AA 1175, AA 1200. Prosto i czytelnie.
 
Główna różnica wizualna pomiędzy seriami to powiększenie okna skali i przeniesienie do niego wskaźników co odciążyło wygląd wyższej serii czyniąc go mniej masywnym i mocniej podświetlonym. Kto co woli.

Oprócz wymienionych wyżej modeli można jeszcze napotkać w internecie ich odmiany oznaczone na końcu "L" lub "DB". W pierwszym przypadku urządzenia były doposażane w możliwość zapamiętania kilku stacji, a w drugim  w system Dolby pomocny przy współpracy z magnetofonem.

Zakup amplitunera AKAI AA-1115

Po przejrzeniu ofert sprzedaży i klipów na YouTube mój wybór padł na model AKAI AA 1115. Pięknie wyglądający i niedrogi. Ceny z przedziału 300 do 500zł. Koszt wybranej oferty z dostawą wyniósł 450zł. Urządzenie dobrze prezentowało się na zdjęciach, a sprzedający zapewnił o jego nienagannym stanie technicznym. Podobno radio pochodzi od jego znajomego, który zajmuje się przeprowadzkami w Niemczech i wybiera dla niego co lepsze egzemplarze.

YouTube: "Akai AA 1115 Japan 1979"

 
YouTube: "VINTAGE AKAI STEREO RECEIVER AA-1115 AM/FM RADIO PHONO"

Paczka przyszła

 
Przesyłka dotarła szybko i dobrze zapakowana. Po wyjęciu optycznie stan bez zarzutu jak na czterdziestoletni amplituner. Złota era audio bez kompromisów: proporcjonalna drewniana obudowa, smukły aluminiowy panel przedni, wychyłowy wskaźnik dostrojenia, równomiernie podświetlona skala i jasne metalowe gałki. Czego chcieć więcej od najniższego modelu w serii? Piękny przykład wzornictwa przemysłowego. Cieszy oko.

Amplituner AKAI AA-1115
Amplituner AKAI AA-1115

Stan techniczny z jednym ale. Gałki i przełączniki działają płynnie i bez żadnych dodatkowych dźwięków. Jedyny dostrzeżony problem to nietrzymanie stacji. Odbiornik po dostrojeniu potrafi zgubić po pewnym czasie stację i należy ją ponownie dostroić. Być może przyczyną jest współczesny natłok stacji radiowych i brak guzika "AFC" (automatyczna regulacja częstotliwości). A jak spisują się Wasze egzemplarze?

Wskaźnik dostrojenia AKAI AA-1115
Wskaźnik dostrojenia AKAI AA-1115

Powiązane:

  1. Amplituner AKAI AA-1115
  2. Stereo receiver AKAI AA-1115 wady i zalety
  3. AKAI AA-1115 wrażenia słuchowe