Stereo receiver AKAI AA-1115
Na hasło "amplituner Akai" na popularnych portalach aukcyjnych można trafić na dwie serie ciekawie wyglądających urządzeń: 1000 i 1100. Klasyczne połączenie drewna i aluminium. Przegląd parametrów technicznych poszczególnych modeli prowadzi do wniosku, że numer w serii oznacza moc wzmacniacza. I tak mamy: AA 1010, AA 1020, AA 1030, AA 1050 oraz AA 1115, AA 1125, AA 1135, AA 1150, AA 1175, AA 1200. Prosto i czytelnie.
Główna różnica wizualna pomiędzy seriami to powiększenie okna skali i przeniesienie do niego wskaźników co odciążyło wygląd wyższej serii czyniąc go mniej masywnym i mocniej podświetlonym. Kto co woli.
Oprócz wymienionych wyżej modeli można jeszcze napotkać w internecie ich odmiany oznaczone na końcu "L" lub "DB". W pierwszym przypadku urządzenia były doposażane w możliwość zapamiętania kilku stacji, a w drugim w system Dolby pomocny przy współpracy z magnetofonem.
Zakup amplitunera AKAI AA-1115
Po przejrzeniu ofert sprzedaży i klipów na YouTube mój wybór padł na model AKAI AA 1115. Pięknie wyglądający i niedrogi. Ceny z przedziału 300 do 500zł. Koszt wybranej oferty z dostawą wyniósł 450zł. Urządzenie dobrze prezentowało się na zdjęciach, a sprzedający zapewnił o jego nienagannym stanie technicznym. Podobno radio pochodzi od jego znajomego, który zajmuje się przeprowadzkami w Niemczech i wybiera dla niego co lepsze egzemplarze.
YouTube: "Akai AA 1115 Japan 1979"YouTube: "VINTAGE AKAI STEREO RECEIVER AA-1115 AM/FM RADIO PHONO"
Paczka przyszła
Przesyłka dotarła szybko i dobrze zapakowana. Po wyjęciu optycznie stan bez zarzutu jak na czterdziestoletni amplituner. Złota era audio bez kompromisów: proporcjonalna drewniana obudowa, smukły aluminiowy panel przedni, wychyłowy wskaźnik dostrojenia, równomiernie podświetlona skala i jasne metalowe gałki. Czego chcieć więcej od najniższego modelu w serii? Piękny przykład wzornictwa przemysłowego. Cieszy oko.
![]() |
Amplituner AKAI AA-1115 |
Stan techniczny z jednym ale. Gałki i przełączniki działają płynnie i bez żadnych dodatkowych dźwięków. Jedyny dostrzeżony problem to nietrzymanie stacji. Odbiornik po dostrojeniu potrafi zgubić po pewnym czasie stację i należy ją ponownie dostroić. Być może przyczyną jest współczesny natłok stacji radiowych i brak guzika "AFC" (automatyczna regulacja częstotliwości). A jak spisują się Wasze egzemplarze?
![]() |
Wskaźnik dostrojenia AKAI AA-1115 |
Powiązane:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz