czwartek, 8 lipca 2021

Jak zwrotnica głośnikowa dzieli pasmo akustyczne?

Poprzednie wpisy w temacie:
Zwrotnica dwudrożna 18db na oktawę. Tonsil ZG15C, GDN 16/10 i GDW 9/60
Czy zwrotnica uniwersalna to dobry wybór?

Jak zwrotnica dzieli pasmo?

Oczywiście zwrotnica nie dzieli pasma akustycznego "jak nożem". W przypadku omawianej zwrotnicy 18db/oktawę i podziału na 4000Hz należy to rozumieć w ten sposób:

  • głośnik wysokotonowy będzie grał na poziomie 2000Hz (oktawę niżej) o 18 decybeli ciszej
  • głośnik niskotonowy będzie grał na poziomie 8000Hz (oktawę wyżej) o 18 decybeli ciszej

Oktawa niżej oznacza dźwięk o połowę niższy (4000/2=2000), a oktawa wyżej oznacza dźwięk dwa razy wyższy (4000*2=8000). Poziom natężenia dźwięku mierzony jest w decybelach. Jest to skala logarytmiczna gdzie dwa razy większe natężenie oznacza wzrost o 3 decybele. W odniesieniu do wzmacniacza mocy musi on dostarczyć do kolumn dwa razy większą moc aby uzyskać wzrost natężenia dźwięku o 3 decybele. Uzyskanie wzrostu o 10 decybeli wymaga już 10 razy większej mocy.

Wzmacniacze vintage miały małą moc stąd starano się produkować zestawy głośnikowe o jak największej sprawności zwykle przekraczającej 90 decybeli. Dziś moc wzmacniaczy przestała być krytycznym ograniczeniem stąd producenci najczęściej oferują kolumny o sprawności poniżej 90db. Stosują w nich małe głośniki niskotonowe charakteryzujące się gorszą sprawnością. W ten sposób mogą zredukować wymiary kolumn. Finalnie spada cena zestawu dla konsumenta.

Kolejne wpisy w temacie:
Jak zaprojektować zwrotnicę głośnikową?

2 komentarze: