sobota, 30 lipca 2022

Kolumny AKAI SW-135. Prospekt reklamowy

Wysokoefektywne kolumny


W celu podniesienia sprawności kolumn Japończycy stosowali dość prosty zabieg. Parametr "Sensitivity" producent określił na 97dB/W (czwarta grafika). Brzmi rewelacyjnie. Jak można dalej przeczytać pomiar został wykonany z odległości 50cm czyli o połowę mniejszej niż to jest powszechnie przyjęte na świecie. Skrócenie odległości pomiaru o połowę skutkuje znacznym zwiększeniem ciśnienia akustycznego. Najprawdopodobniej przy pomiarze z odległości jednego metra kolumny nie osiągną więcej niż 91dB/W co i tak nie jest złym wynikiem.

AKAI SW-135 prospekt reklamowy
AKAI SW-135 prospekt reklamowy
AKAI SW-135
AKAI SW-135
AKAI SW-135
AKAI SW-135
AKAI SW-135
AKAI SW-135
AKAI SW-135
AKAI SW-135

wtorek, 26 lipca 2022

1. AKAI ST-100. Zwrotnica z układem Zobla

AKAI ST-100


Kolumny AKAI ST-100 należą do serii kolumn produkowanych w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obok najniższego modelu ST-100 były jeszcze wytwarzane odmiany ST-200, ST-300 i ST-400. AKAI ST-100 to układ dwudrożny. Istniała też seria oznaczona jako ST-101, ST-201, ST-301 i ST-401. Od pierwszej różniła się wizualnie brakiem ozdobnych osłon na głośniki i z tego powodu wygląda mniej ciekawie.
 
Grill głośnika niskotonowego przypomina koło sterowe rodem z żaglowców. W jego centrum umieszczono logo producenta i model kolumny. Pełni on funkcję nie tylko ozdobną, ale również funkcję filtra akustycznego. Jego zadaniem jest wytłumienie tonów średnich i wysokich, których nie udało się wyeliminować na drodze elektrycznej zwrotnicą głośnikową.  Osłona głośnika wysokotonowego to klasyczna stalowa siateczka. Całość dopełnia czarne kontrastujące tło przedniej ścianki.
AKAI ST-100
AKAI ST-100


AKAI ST-100 zwrotnica


Schemat zwrotnicy można prawdopodobnie znaleźć w internecie, ale od czego śrubokręt. Od tyłu kolumny wyglądają jak niżej. Kontroler tonów wysokich i sprężynujące zaciski do przewodów. Po podłączeniu do źródła sygnału audio okazało się, że ścieżki w potencjometrach nadal działają całkiem dobrze w całym zakresie regulacji.

AKAI ST-100 tylna ścianka
AKAI ST-100 tylna ścianka
Tylna ścianka jest odkręcana co znacznie ułatwia serwisowanie kolumn. Mocowanie na 12 śrub. Po dwie na górze i dole i po cztery na bokach. Porządnie aby było szczelnie i sztywno. Po wyjęciu dobrze dopasowanej tylnej ścianki ukazuje się dodatkowe uszczelnienie w postaci biegnącej wokół taśmy.
 
Zwrotnica głośnikowa została umieszczona na tylnej ściance od wewnątrz. Montaż na sklejce wzmocnionej blachą. Zwrotnica składa się z dwóch filtrów: nisko i wysokotonowego. Oba drugiego rzędu co jak na najniższy model w serii nie jest często spotykanym rozwiązaniem i wzbudza szacunek do konstruktorów.
 
Filtr niskotonowy składa się z połączonej szeregowo z głośnikiem cewki 2,6mH i równoległego kondensatora elektrolitycznego 10uF. Układ dopełnia obwód Zobla w postaci kondensatora elektrolitycznego 33uF i opornika ceramicznego o wartości 10 omów i mocy 5W.
 
Filtr wysokotonowy to w szeregu kondensator elektrolityczny 10uF i równolegle cewka 1,8mH oraz L-Pad (tłumik) w postaci potencjometra obrotowego pozwalającego na płynną regulację tonów wysokich. Prawdopodobnie zakres tłumienia wynosi od zera do ośmiu omów.
 
Filtry z głośnikami zostały zespolone przy pomocy przewodów grubszych niż te, których miał zwyczaj wykorzystywać Tonsil. Zwrotnice na poziomie można rzec.
 
Pomiar suwmiarką pokazał, że większa cewka została nawinięta drutem 1mm, a mniejsza 0,8mm. Całkiem solidnie. Obie to cewki rdzeniowe czyli o gorszych właściwościach niż powietrze, ale przecież nie są to kolumny przewidziane pod duże obciążenia. Kondensatory elektrolityczne też mogą budzić pewne obawy jako najtańsze rozwiązanie jednakże pomiary wykazały, że po prawie 50latach nadal mieszczą się w zakresie dopuszczalnej tolerancji 5%. W obwodzie Zobla został użyty porządny ceramiczny opornik co najwyżej można dyskutować czy w torze niskotonowym nie powinien być o większej mocy 10W.
AKAI ST-100 zwrotnica
AKAI ST-100 zwrotnica

Budowa AKAI ST-100


Reszta elementów konstrukcyjnych AKAI ST-100 wzbudza nie mniejszy zachwyt. Wszystkie ścianki z wyłączeniem tylnej zostały wykonane ze sklejki o grubości 1cm przy tym wokół głośnika niskotonowego dodano dodatkową warstwę sklejki. Czy jeden centymetr to nie za mało? Generalnie tak tylko należy pamiętać, że Japonia to kraj wyspiarski i z uwagi na koszty transportu z natury dąży się tam do produkowania rzeczy nie za dużych i nie za ciężkich.
 
Wszystkie łączenia ścianek kolumny zostały wzmocnione wklejonymi elementami drewnianymi, a całość od środka przypomina budowę drewnianej łodzi. Od zewnątrz z wyjątkiem tyłu ścianki zostały pokryte fornirem. Jak donosi internet z drzewa tekowego wykończonego olejem. Prawdopodobnie rzeczywiście fornir był olejowany gdyż drzewo tekowe słynie z dużej zawartości substancji oleistych i inny sposób jego konserwacji np. lakier mógł się nie sprawdzać.
AKAI ST-100 wzmocnienia
AKAI ST-100 wzmocnienia

AKAI ST-100 przetworniki


Oba zastosowane głośniki to produkty spod znaku AKAI. Wysokotonowy DT-10T, niskotonowy 16S-10T w rozmiarze 6,5 cala, mocy 15W i zawieszeniu tekstylnym. Oba o deklarowanej impedancji 8 omów. Jako materiał wygłuszający kolumnę zostały zastosowane  dwa płaty wełny mineralnej o różnej grubości. Sądząc po żółtym kolorze prawdopodobnie szklanej. Wełna szklana nieznacznie lepiej pochłania dźwięki niż wełna skalna.
 
UWAGA: nie należy wdychać pyłów z wełny mineralnej niezależnie od rodzaju. Wełna szklana jest bardziej niebezpieczna gdyż może wbijać się w skórę i płuca. Generalnie żadnej sztucznej wełny nie należy używać do wygłuszania obudów wentylowanych, z których jej cząsteczki mogą być wydmuchiwane podczas pracy kolumny głośnikowej. Tonsil miał na to prosty i skuteczny pomysł w postaci pakowania wełny w worki foliowe.
AKAI ST-100 głośnik wysokotonowy
AKAI ST-100 głośnik wysokotonowy

AKAI ST-100 głośnik niskotonowy
AKAI ST-100 głośnik niskotonowy

piątek, 15 lipca 2022

Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie

Muzyka z tamtych lat

Radio nadaje muzykę pod hasłem: "Ocalmy od zapomnienia muzykę i artystów tamtych lat". Na stronie można przeczytać: "Nasze Radio nostalgicznie od lat promuje na swojej antenie nagrania sprzed lat, dokładamy ogromu starań w wyszukiwaniu i archiwizacji utworów, których bardzo często nie można usłyszeć w żadnej innej rozgłośni radiowej na świecie. Pomóż nam, wspierając akcję dowolną kwotą i wspólnie "Ocalmy od zapomnienia" te piękne melodie oraz ich twórców.".

Logo stacji
Najprawdopodobniej radio nawiązuje pomysłem do francuskiej stacji "Nostalgie" założonej w 1983 roku. Obecnie "Nostalgie" nadaje nie tylko we Francji, ale jeszcze w kilkunastu innych krajach poprzez lokalne rozgłośnie.
 

Stare ze starym dobrze brzmi


Repertuar stacji pozwala na starym sprzęcie audio posłuchać przebojów  z okresu jego produkcji. Dopiero takie zestawienie umożliwia w pełni przenieść się w czasie do epoki kiedy na pierwszym planie muzycznym królował wokal, a co za tym idzie tony średnie. Obecnie "hity" aranżowane są w nieco inny sposób, a i oczekiwania wobec odtwarzających je urządzeń też są inne.
 
Można rzec muzyka zatoczyła koło. Najpierw było mono, potem stereo, a wraz z telefonami komórkowymi wróciło mono. Dziś "puszczając" głośniej muzykę pięć minut po godzinie 22 szybciej można się spodziewać policji niż kogoś uśmiechniętego z butelką w ręku.

Współczesny telefon komórkowy bez trudu pozwala odtwarzać na słuchawkach dźwięk w jakości hi-fi lub wyższej. Jakość spowszedniała, stereo spowszedniało. Dziś wystarcza pojedyncza przenośna kolumna i muzyka kierowana na nią z telefonu poprzez bluetooth. Wygoda! Wygoda! Komu dziś potrzebne są te stare ciężkie i nieporęczne "pudła"?