poniedziałek, 16 października 2023

3. AKAI ST-100. Zaskakujący pomiar modułu impedancji

Poprawianie po Japończykach

We wpisie tutaj zostało postawione przypuszczeni iż obwód Zobla w kolumnach AKAI ST-100 został niedokładnie dobrany. Zmierzmy moduł impedancji obu kolumn.

AKAI ST-100 lewa kolumna
AKAI ST-100 lewa kolumna

AKAI ST-100 prawa kolumna
AKAI ST-100 prawa kolumna
Obie kolumny wykazują rezonans na poziomie 76Hz. Dla lewej kolumny za rezonansem moduł impedancji ucieka do ponad 15 omów. Jeszcze gorzej jest w przypadku prawej kolumny. Moduł impedancji strzela do prawie 30 omów. Czym różnią się zwrotnice? W lewej pozostał jeszcze w obwodzie Zobla oryginalny kondensator elektrolityczny 33µF. W prawej został wymieniony na audio. Przypuszczalnie stary kondensator nie trzyma już pojemności i dlatego wykres dla lewej kolumny wygląda lepiej.

W obu kolumnach obwody Zobla nie spełniają swojej funkcji. Prawdopodobnie należy znacznie zmniejszyć wartość użytego kondensatora 33µF. Przykładowo dla polskiego głośnika GDN 16/10 o identycznym rozmiarze 6,5 cala wartość dobranego kondensatora to 15µF.

Jaki jest skutek "ucieczki" modułu impedancji w górę? Zwrotnica liczona na deklarowaną przez producenta głośników impedancję 8 omów nie spełnia poprawnie swojej funkcji. Wzrost wartości modułu impedancji powoduje przesuwanie częstotliwości podziału w górę. Głośnik niskotonowy jest słabiej filtrowany, a w skrajnym przypadku w ogóle.

Powiązane:

  1. AKAI ST-100. Zwrotnica z układem Zobla
  2. AKAI ST-100. Rewitalizacja japońskich kolumn głośnikowych
  3. AKAI ST-100. Zaskakujący pomiar modułu impedancji
  4. AKAI ST-100. Fiasko doboru obwodu Zobla

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz