sobota, 7 października 2023

1. AKAI SW-150 czyli jak kupić rozgardiasz, miszmasz, nie wiadomo co

Kupowanie vintage czyli kot w worku


Przyszedł czas na AKAI SW-150 leżakujące od kilku lat. Jednocześnie będące dobrym przykładem na kupowanie "kota w worku". Kupując "na odległość" nie można być pewny co się finalnie otrzyma. Kupowanie "z bliska" też nie gwarantuje sukcesu gdyż wymaga dużej wiedzy na temat kupowanego przedmiotu. Inaczej nie odróżnimy "ziarna od plew".
 
Zabytki techniki często na przestrzeni lat przechodzą "naprawy" i "modyfikacje". Efekt końcowy może być bardzo daleki od oryginału, a sprzedający będzie zapewniał, że "wszystko gra i buczy". Przyjdzie mu to o tyle łatwo, że jego wiedza może być jeszcze mniejsza niż nasza. Tutaj dobrym przykładem są kolumny Tonsila. Kupienie kolumn z głośnikami na głębokim koszu nie jest łatwe.

Kolumny głośnikowe AKAI SW-150

 
Kolumny zostały nabyte kilka lat temu i tak jak przyszły leżakowały w opakowaniu do dziś. Po wypakowaniu kolumny z przodu wyglądają całkiem dobrze. Biorąc pod uwagę upływ czasu nawet bardzo dobrze. Wystarczy odświeżyć i będą "jak nowe".
Kolumny AKAI-150 z przodu
Kolumny AKAI-150 z przodu
Patrząc na tył kolumn AKAI SW-150 widać, że ktoś w miejsce potencjometrów zamontował zaciski. Biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia z AKAI SW-155 pomysł nie najgorszy. Prawdopodobnie potencjometry i tak nie były w najlepszej kondycji, a biorąc pod uwagę miejsce montażu na tylnej ściance i związany z tym utrudniony dostęp raczej mało praktyczne w korzystaniu.
Kolumny AKAI-150 z tyłu
Kolumny AKAI-150 z tyłu

Granatem w zwrotnicę


Zwrotnica głośnikowa okazała się małym zaskoczeniem. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia niżej. Ktoś tu nieźle gmerał i poddał "przeróbce".
Zwrotnica głośnikowa AKA SW-150
Zwrotnica głośnikowa AKA SW-150
Po lewej, poza płytką montażową została wklejona cewka transformatorowo o nieznanej wartości. Służy do filtrowania głośnika niskotonowego. Filtr pierwszego rzędu 6dB/oktawę.
Zwrotnica głośnikowa AKAI SW-150
Zwrotnica głośnikowa AKAI SW-150
Widoczna w górnej części zdjęcia powyżej cewka rdzeniowa 1mH pierwotnie służyła do filtrowania głośnika niskotonowego. Została "wzbogacona" o kondensator 6,8µF i wykorzystana do filtrowania głośnika średniotonowego. Filtr pierwszego rzędu 6dB/oktawę. Zastosowany kondensator 6,8µF to marka MANT (Tesla) czyli kondensator naszych południowych sąsiadów. Filtr prawdopodobnie wzorowany na Altusach 140. Cewka ma w nich wartość 0,22mH i jest powietrzna. Kondensator elektrolityczny o identycznej wartości 6,8µF.
Filtr środkowoprzepustowy, zwrotnica AKAI SW-150
Filtr środkowoprzepustowy, zwrotnica AKAI SW-150
Cewka transformatorowa, zwrotnica AKAI SW-150
Cewka transformatorowa, zwrotnica AKAI SW-150
Głośnik wysokotonowy filtrowany naszym starym MIFLEXem, kondensator 2,2µF. Widoczny po lewej na zdjęciu niżej. Pomysł znów rodem z Altusów. Filtr pierwszego rzędu 6dB/oktawę. 
Filtr subsoniczny, zwrotnica AKAI-150
Filtr subsoniczny, zwrotnica AKAI-150
To nie wszystko. Interesująca jest "konstrukcja"  równolegle włączona w filtr niskotonowy. Składa się z podwójnego kondensatora, cewki 0,35mH (pierwotnie stanowiła element filtra górnoprzepustowego) oraz rezystora. Całość można zinterpretować jako pułapkę rezonansową, której działanie łagodzi rezystor. Rozwiązanie trudne w aplikacji i czasem stosowane w klasycznych kolumnach w przypadku głośnika wysokotonowego (wycięcie rezonansu). Czemu tu ma służyć? Filtr subsoniczny? Czyli filtr górnoprzepustowy o bardzo niskiej częstotliwości odcięcia, którego zadaniem jest eliminacja bardzo niskich częstotliwości w celu odciążenia głośnika niskotonowego. Dla głośnika 30cm przyjmuje się strojenie filtra subsonicznego na 20Hz.
Kolumny Altus 75, 110, 140 schematy zwrotnic głośnikowych
Kolumny Altus 75, 110, 140 - schematy zwrotnic głośnikowych

 

Zagadka zwrotnicy


Analizując zdjęcia wyżej można dostrzec po prawej stronie dwie śruby. Do mocowania czego służyły? Kolejnej cewki rdzeniowej? W następnym wpisie spróbujemy dotrzeć do oryginalnego schematu zwrotnicy kolumn AKAI SW-150.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz