Pomiar modułu impedancji
W firmie Tonsil zostały zakupione dwa głośniki GDWK 8-11/120 15Ω. Po co, na co i dlaczego tutaj. Przysłali wersję 8Ω, która została błyskawicznie wymienione na 15Ω. Pion sprzedaży zadziałał bez zastrzeżeń. Schody zaczęły się po dokonaniu pomiarów modułu impedancji:
GDWK 8-11/120 pomiar modułu impedancji głośnik pierwszy |
GDWK 8-11/120 pomiar modułu impedancji głośnik drugi |
Pion jakości chyba nie działa za dobrze skoro pozwala wypuszczać tak różne głośniki. Fakty są takie, że na internetowej stronie sklepu poza ofertą sprzedaży nie ma żadnych innych informacji o głośniku GDWK 8-11/120. W tym sensie klient kupuje "kota w worku" kierując się jedynie wiarą w markę. Jak widać wyżej w tym przypadku wiara nie wystarczyła.
Pierwszy głośnik nie wygląda tragicznie, ale jego rezonans 2500Hz jest daleki od wartości podawanej w starej karcie informacyjnej - 1200Hz. Na lewym zboczu rezonansu widać dodatkowe zawirowanie nie wiadomo czym spowodowane. Dokręcenie przedniego panelu nie poprawiło sytuacji. Drugi głośnik optycznie nadaje się jedynie do reklamacji. Sytuację zmieniło dokręcenie przedniego panelu:
GDWK 8-11/120 dokręcony panel przedni
Rezonans bliski 4000Hz, trochę dużo. Dla porównania po linkiem starsze 50letnie GDW 6,5/1,5/1. Powyższy przykład dobrze ilustruje problemy na jakie może natrafić amator. Nawet najlepsze zwrotnice mogą przynieść nieprzewidywalny efekt w zestawieniu z głośnikami o rozstrzelonych parametrach.
Powiązane:
- Pomiar impedancji Fonica A-14 na GDS 31-21/5
- Visaton GDW TW6NG dobór obwodu Zobla
- Tonsil GDW 6,5/1,5/1 głośnik wysokotonowy parametry techniczne
- GDW 6,5/1,5/1 15Ω dobór obwodu Zobla
- GDWK 8-11/120 15Ω głośnik stosowany w kolumnach Bolero Tonsil
- GDWK 8-11/120 15Ω reklamacja i pomiar modułu impedancji
- GDWK 8-11/120 15Ω dobór obwodu Zobla
- Fonica A-14 wersja finalna. Pomiar impedancji
To jest właśnie to pytanie. Czy warto w ogóle popularyzować wiedzę techniczną czy też lepiej trzymać tę wiedzę "pod korcem"? Z pewnością grozi to wystąpieniem u części czytelników tzw. "efektu Krugera-Dunninga". To jest w zasadzie właściwie bardziej zagadnienie z zakresu socjologii aniżeli elektroniki. Człowiek, który jeszcze do niedawna nie rozróżniał skali liniowej od logarytmicznej teraz wytyka fabryce błędy i wypaczenia. Kupił drogi system pomiarowy o ewidentnie ograniczonych możliwościach i teraz pastwi się nad tymi głośnikami nie mając zielonego pojęcia na temat warunków, w jakich one powstają. To jest technologia oparta na licencji pochodzącej jeszcze z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeśli doda się do tego nierzetelność dostawców wywołaną po części "polskością" a po części wpływem panującej w kraju epidemii, no to rezultaty są powszechnie znane i wiadome. Podałem we wcześniejszych wpisach metodę pozwalającą na połowiczne zmniejszenie szansy rozczarowania po otwarciu magicznego pudełka. Wystarczy w zamówieniu zażądać głośników wyprodukowanych tego samego dnia, miesiąca i roku. Wówczas prawdopodobieństwo uzyskania pary o w miarę zbliżonych parametrach znacząco wzrasta. To nie jest SB Acoustics żeby ktoś się spuszczał nad powatarzalnością charakterystyk modułu impedancji w funkcji częstotliwości poszczególnych głośników (a już w szczególności głośników wysokotonowych). W przypadku Tonsilu cena odpowiada mniej więcej jakości wykonania tych przetworników. Uczepił się Pan jednego parametru (a konkretnie charakterystyki modułu impedancji w funkcji częstotliwości, o której jeszcze do niedawna nie miał Pan zielonego pojęcia) a nie widzi Pan w ogóle daleko bardziej szkodliwych wad tych głośników. Począwszy od słabej jakości zawieszeń górnych, które już po około piętnastu latach nadają się do wymiany, na marnej jakości ocynku koszy głośnikowych, które rdzewieją nawet wewnątrz zestawów głośnikowych przechowywanych w temperaturze pokojowej i warunkach umiarkowanego zawilgocenia skończywszy.
OdpowiedzUsuńOczywiście, że poprosiłem za Pana wcześniejszą radą o głośniki z tego samego dnia produkcji. Data 7 listopad 2021.
UsuńWcale nie mam na celu nad czymś się pastwić. Oczywiście fabryka dostała informację zwrotną razem z wykresami. Czy to poprawi działanie pionu jakości nie wiem, ale mam nadzieję. Jedynie stwierdzam co zastane.
Jak się okazało główną przyczyną problemów było niestaranne skręcenie głośników. Czy rozrzut rezonansu głośników pomiędzy 2,5kHz a okolice 4kHz jest ok? Na chłopski rozum chyba nie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Dunninga-Krugera
Oczywiście można kupić głośniki kilka razy droższe, który może i będą 2x lepsze. Być może ktoś inny pójdzie tą drogą ja w tym przypadku nie miałem aż takiego zacięcia.
UsuńZa Pana radą starałem się wyszukać głośnik 15Ω. Znalazłem GDW 6,5/1,5 15Ω, ale on ma pasmo niewiele szersze od szerokopasmowego GDS 31-21/5. Dlaczego nie skorzystać z GDWK 8-11/120 15Ω? Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale chyba wcześniej nie było go w ofercie. Wznowili produkcję?
Tak jak Pan napisał trudno oczekiwać od głośnika za 65zł cudów i tego nie oczekuję. Wystarczy, że będzie ciut lepszy od 50letnich GDW 6,5.
Co do pierwszego pytania to nie sądzę, aby oligarchia ludzi wykształconych czyli epistokracja (rządy wiedzących lepiej) poprawiła losy świata.
UsuńZ drugiej strony reglamentacja wiedzy prowadzi m. in. do religijnych wynaturzeń. Z trzeciej strony wiedza często błądzi wystarczy przypomnieć medycynę: upuszczanie krwi czy leczenie rtęcią.
Co lepsze? Stracić głowę z rozkazu tyrana czy z rozkazu ludu. Co lepsze z dwojga złego?
Obecnie w dziedzinie zestawów głośnikowych panuje kapitalizm i jakość wykonania jest mniej więcej proporcjonalna do ceny wyrobu. Nie jest też prawdą, że Polacy nie potrafią wykonać produktu o wysokiej jakości. Wystarczy wyjechać z Wrześni do położonego nieopodal Obłaczkowa aby zastać tam coś takiego:
OdpowiedzUsuńhttps://www.aps-company.com/pl/klasik-2020/
Za 4400 pln ma Pan dwa monitory studyjne z charakterystykami poziomu ciśnienia akustycznego w funkcji częstotliwości sparowanymi względem siebie w tolerancji +/- 0,25 dB.
Zestaw zgrany fazowo do granic możliwości współczesnej techniki.
Demokracja ma to do siebie, że działa prawidłowo wyłącznie na rynku, w sytuacji gdy klienci "głosują" własnymi pieniędzmi. Tworzy to pole do działania dla wielu różnych firm, które mogą zaproponować swoje produkty rozmaitym grupom odbiorców.
W przypadku ustroju państwa nie jest już tak kolorowo. Jak zwykł był mawiać Winston Churchill, "najlepszym argumentem przeciwko demokracji jest pięciominutowa rozmowa z przeciętnym wyborcą".
https://www.youtube.com/watch?v=FQWsz6wQXRk
Nikt nie mówi, że Polacy czegoś nie potrafią. Potrafią tylko nie potrafią tym zalać rynku. Myślę, że tak jest w większości krajów i tylko nieliczne potrafią osiągać międzynarodowe sukcesy.
UsuńTu na pierwszym miejscu można postawić Chiny z perfekcyjnym połączeniem jakości i ceny. Wszyscy zostali z tyłu.
Piękne aktywne monitory niestety jak u Forda tylko w czarnej wersji. Jakie tam siedzą głośniki?
UsuńWinston Churchill był pierwszym człowiekiem, który użył gazów bojowych przeciw ludności cywilnej. Zrobił to 1920 roku na terenie dzisiejszego Iraku.
UsuńW tym sensie niczym nie różnił się od Saddama Husajna. Niestety za popełnione zbrodnie (miał ich więcej) nikt go nie ścigał.
Niestety nauczanie terminu demokracja jest bardzo niedoskonałe.
UsuńPo pierwsze w demokracji nie ma czegoś takiego jak przekazanie, scedowanie władzy na kogoś innego czy to będzie król, parlament czy inny diabeł. Prawo do sprawowania władzy nie może zostać przekazane, odebrane czy ograniczone.
W chwili przekazania władzy komuś innemu zostajemy sprowadzeni do niewolnika czyli kogoś kto nie ma pełni praw.
Niech Pan nie da sobie wcisnąć kitu w postaci terminu demokracja pośrednia. Zapewne to Panu wpojono w szkole.
Ustrój parlamentarny nie jest żadną demokracją.To dyktatura grupy osób. Taki król w wielu osobach.
W specyfikacji napisano tylko:
OdpowiedzUsuńWoofer 18 cm (7’’) cellulose,
surround: rubber
Tweeter 1.9 cm (3/4”) aluminium dome,
surround: soft
Nie wiem dokładnie jakie to są głośniki, pewnie jakieś zachodnie z dość wysokiej półki. GDN na pewno ma wentylowany obwód magnetyczny i miedziany pierścień zwarciowy Faradaya na rdzeniu.
Tonsil na razie milczy
UsuńOstatnimi czasy zmieniło się w Tonsilu na plus podejście do klienta detalicznego i teraz nie jest już problemem wykonanie jakichś prototypowych głośników o parametrach spoza katalogu albo wycięcie obudów na CNC na zmodyfikowanym programie. Taki Visaton ma na to wyjebane po całości i jak się chce np. zamówić kilka głośników średniotonowych w wykonaniu piętnastoomowym, które w katalogu figurują jako ośmioomowe to trzeba położyć grubą forsę na stół bo rozmowa o takiej przeróbce zaczyna się od zamówienia całego kontenera takich głośników. Cudów nie należy się spodziewać bo Tonsil to nie ta półka cenowa ale przy odrobinie cierpliwości da radę się z nimi dogadać. Cudze chwalicie, swego nie znacie... ;)
OdpowiedzUsuńMiła odmiana.
UsuńJeszcze niedawno jechał Pan po całości po wyrobach firmy, a tu proszę.
Ja już chyba nic więcej nie wskóram i pozostanie zamontować to co mam.
Trzeba po prostu spojrzeć na temat obiektywnie i bez zacietrzewienia.
OdpowiedzUsuń"Są różne odcienie szarości
Od czerni do białości"
No proszę.
UsuńJednak nasze rozmowy nie poszły w las.:)
Z wiekiem przychodzi zblazowanie. Gdy człowiek uświadomi sobie wreszcie w jakim kraju żyje, przestaje się wkurwiać na absurdy dnia codziennego i skupia się raczej na swojej robocie olewając wszystko inne.
OdpowiedzUsuńPan jeszcze może zostać Prezydentem.
UsuńWracając do tematu. Tonsil nabrał wody w usta czyli między wierszami stwierdził:" nie mamy dla Pana lepszego głośnika i co Pan nam zrobi".
Podczas naszych pogawędek stwierdził Pan, że obwód Zobla nie ma wpływu na charakterystkę głośnika.
UsuńOK. To jak to działa? Jak podłączymy głośnik 4 omowy zamiast 8 omowego to 4 zagra głośniej od 8.
W takim razie jeśli przykładowo dla częstotliwości 10kH zmienimy dodając obwód Zobla wartośc modułu impedancji głośnika z 16 omów na 8 omów sytuacja powinna być podobna. Dźwięk 10kH powinien ulec wzmocnieniu czyli na charakterystyce pójść w górę.
Co tu jest nie tak w tym rozumowaniu?
No to w takim razie można olać temat bo dalej jest już granica możliwości technicznych tego zakładu. Zresztą tak mówiąc nawiasem. Ładnych parę lat temu usunięto ze strony internetowej karty katalogowe z charakterystykami praktycznie wszystkich produkowanych głośników. Przypadek? Nie sądzę... XD
OdpowiedzUsuńNie ma sensu kupować kredensu. Na rynku jest pełno głośników o powtarzalnych parametrach ale one mają swoją cenę. Odpowiednio wyższą. W życiu zawsze jest coś za coś. Z drugiej strony patrząc, na rynku zdecydowanie jest miejsce także dla Tonsilu ponieważ ludzie mają różne potrzeby i są wśród nich także i tacy, którym te wyroby przypominają np. czasy młodości. To jest coś jak meblościanka z płyty paździerzowej albo dywan na ścianie. Taki bardziej mistycyzm aniżeli produkt podlegający racjonalnej ocenie.
Przy tej samej amplitudzie sygnału pobudzającego głośnik do drgań, głośnik czteroomowy zagra głośniej od ośmioomowego ponieważ przez uzwojenie cewki popłynie prąd o większym natężeniu a zatem na odbiorniku wydzieli się większa moc (prawo Ohma i prawo Joule'a-Lenza się kłania).
Problem polega na niezrozumieniu zasady działania obwodu Zobla. Charakterystyka wypadkowa się wypłaszcza i wpływ składowej reaktancyjnej zostaje skompensowany. Ale nie zmienia to przecież charakterystyki modułu impedancji w funkcji częstotliwości samego głośnika. Po prostu w obszarze podlegającym kompensacji prąd wpływający do układu ulega rozgałęzieniu i część mocy jest wytracana na elementach obwodu Zobla. Właśnie dlatego muszą one być takie grube i duże żeby nie uległy przeciążeniu.
Trzy przypadki w ramach powtórki z teorii obwodów:
OdpowiedzUsuńhttps://zapodaj.net/images/ae85ea413e433.jpg
Albo jeszcze prościej. Jak Pan podłączy do gniazda sieciowego żarówkę i potem równolegle do niej podłączy Pan drugą taką samą żarówkę, no to przecież ta pierwsza nie zacznie od tego jaśniej świecić. To dziecko w przedszkolu nawet wie.
OdpowiedzUsuńCzyli ...
Usuńto co zyskamy dodając obwód Zobla (spadek impedancji) zostaje na nim "spalone" i wychodzimy na zero.
Zaiste diabelski to wynalazek ten prund.
Mając w obwodzie rezystor i żarówkę kasując rezystor powinna świecić mocniej, ale tego nie zrobi jeśli w miejsce rezystora pojawi się obwód Zobla i na nim wytraci się moc.
Wracając do Tonsila usunął karty tak jak Pan sugeruje nie bez powodu. Nie jest prawdopodobnie w stanie obecnie produkować tak powtarzalnych głośników.
UsuńOptycznie to mi wygląda tak, że w tej serii prostokątnych głośników GDWK to tylko przód się zmienia. Trzeba by sprawdzić rozstaw śrub mocujących magnes.
Z kolei kopułka wygląda na oko identycznie jak w głośniku GDWK 10/80/26.
Aby nie było tak minorowo dodam, że na pocieszenie zostały mi głośniki 8 omów. Kurier przywiózł 15, a tych starych nie chciał zabrać. Inny kurier do dziś się nie pojawił. Być może z powodów kosztów nie jest dla firmy opłacalne ściąganie zwrotnych głośników.
W Visatonie musiałbym zamówić cały wagon 15tek, a w Tonsilu dostałem 2 sztuki.
Znowu Pan nic nie rozumie. W tym przykładzie żarówki były ze sobą łączone równolegle a nie szeregowo. Tak jak obwód Zobla dołączamy do zacisków głośnika. Proszę przeanalizować jeszcze raz te trzy przypadki układu przy uwzględnieniu prawa Ohma i prawa Joule'a-Lenza:
OdpowiedzUsuńhttps://zapodaj.net/images/ae85ea413e433.jpg
Może wizualizacja przykładu lepiej przemówi do rozumu:
OdpowiedzUsuńhttps://zapodaj.net/images/4da9a30c64b93.jpg
Na tych rysunkach tylko rozpoznaję żarówkę czyli kółko i krzyżyk. Reszta to nie wiem ... jakieś napięcie, natężenie? Tak jak pisałem nie mam żadnego wykształcenia technicznego. Proszę do mnie prostym opisowym językiem.
UsuńRysunki wcześniejsze:
UsuńPierwszy rysunek czyli układ Zobla robi dobrze wzmacniaczowi - to jedna z jego zalet. Wypłaszcza moduł impedancji powyżej rezonansu.
Drugi rysunek czyli stałe obciążenie rezystorem. Im większa częstotliwość tym więcej kondensator w układzie Zobla przepuszcza prądu o coraz większym natężeniu na rezystor w tymże układzie. Rezystor zamienia energię prądu na ciepło. Zmieniamy kolumnę w grzejnik.
Najgorszy ten trzeci rysunek:
Usuń"moc wydzielana na obciążeniu maleje wraz ze wzrostem częstotliwości sygnału"
na rysunku widzę, że powyżej rezonansu impedancja rośnie, druga krzywa pokazuje Phase, ale to chyba nie jest moc tylko przesunięcie fazowe
obciążenie to domyślam się chodzi o głośnik
moc ... ale jaka ta zamieniana na dźwięk czy ciepło? czy obie razem?
moc maleje czyli rozumiem im wyższa częstotliwość tym ciszej gra głośnik ... ale tu mam wątpliwości bo przecież charakterystyki głośników nie opadają systematycznie w dół w kierunku na prawo tylko załamują się na końcu z powodów mechanicznych
Tu musi chodzić o coś innego ... im wyższy dźwięk tym niesie mniejszą energię, ale na wykresie w decybelach może mieć ten sam poziom
UsuńProszę odżałować 4,50 pln + koszt przesyłki i kupić skrypt Profesora Władysława Opydo pt. "Elektrotechnika i elektronika dla studentów wydziałów nieelektrycznych":
OdpowiedzUsuńhttps://politechnik.poznan.pl/ksiegarnia/elektrotechnika-i-elektronika-dla-studentow-wydz-nieelektrycznych/
No chyba, że woli Pan tkwić w nieuctwie. Ale to wtedy niech Pan w ogóle zostawi te filtry w spokoju i idzie na wódkę weekendową.
"Audiovoodoo" ma swoje źródło właśnie w ignorancji i braku zdolności pojmowania podstawowych pojęć teorii obwodów. Jedyny sposób pozwalający oddzielić ziarno od plew to oświata.
Dopóki nie przerobi Pan tego materiału i nie uzupełni braków w wykształceniu to będzie Pan błądził po tym temacie jak dziecko we mgle.
Do roboty! XD
... robota zrobiona
UsuńZawziąłem się i przełożyłem głośnik czyli:
w jednej kolumnie jest po staremu czyli Visaton 8 omów filtrowany 1uF
w drugiej kolumnie jest po nowemu czyli GDWK 8-11/120 15 omów, filtracja 1uF oraz obwód Zobla, musiałem trochę dociąć głośnik aby się zmieścił
Odsłuch na programie 2PR.
Wrażenia na szybko (nie można wykluczyć autosugestii):
- różnice jak na moje stare (ogłuszone za młodu w dyskotekach) uszy są subtelne
- Visaton bardziej się zaznacza na tle szerokopasmowego
- GDWK lepiej się komponuje z szerokopasmowym
Generalnie wskazanie na GDWK. Mam nadzieję, że jak się wygrzeje będzie jeszcze lepiej.
Dziękuje bardzo, zrobiliśmy kawałek dobrej roboty i Pana w tym zasługa.
Po drodze odsłuchiwałem jeszcze wersję z GDW 6.5/1,5/1 15 omów.
UsuńDzięki za link. Pewnie czegoś takiego mi potrzeba.
UsuńGdzieś robię błąd logiczny i dlatego nie mogę sobie tego wyobrazić. Przecież biorąc taki sam głośnik i jego wersje 8 i 15 omów charakterystyka obu będzie taka sama mimo, że pierwszy zagra głośniej niż drugi. Trzymając się tej drogi przechodząc płynnie od 8 do 15 omów charakterystyka też się po drodze nie zmieni.
Znowu Pan nic nie rozumie. Zwrotnica pierwszego rzędu o nachyleniu 6 dB/okt. dla głośników ośmioomowych i piętnastoomowych ma przecież różne wartości pojemności kondensatora. Jeden mikrofarad do głośnika ośmioomowego to częstotliwość podziału wynosząca około 20 kHz. Dla głośnika piętnastoomowego to z kolei częstotliwość podziału wynosząca około 10 kHz. Podstawy teoretyczne tych filtrów zostały przecież w wyczerpujący sposób opisane już w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wygląda na to, że wiek dwudziesty pierwszy to powrót do jakiejś średniowiecznej ciemnoty. To już nawet w mojej książce stoi jak byk wyjaśnione, w jaki sposób to działa a pomimo tego ludzie błądzą w odmętach nieświadomości i niewiedzy. Skoro interpretacja wzoru matematycznego przedstawionego w postaci ułamka przekracza możliwości intelektualne co poniektórych czytelników to choćbym przemawiał do nich językami ludzi i aniołów, to moje słowa i tak nie znajdą drogi do ich ociężałej umysłowości. DO SZKOŁY! XD
OdpowiedzUsuń.... :)
Usuńz tego akurat zdaje sobie sprawę
to była premedytacja
pisałem wcześniej, ale pewnie Pan zapomniał, że jedną kolumnę zostawię po staremu dla porównania (zawsze tak robię)
byłem ciekaw jak wyjdzie takie porównanie "od śmigła"
w tym przypadku wniosek jest taki, że jak użytkownikowi fabryka wstawi do jednej kolumny wysokotonowy 15 omów, a do drugiej 8 omów przy reszcie identycznej to użykownik na słuch raczej tego nie zauważy szczególnie jak filtracja jest kondensatorem 1uF czyli wysoko
Miesza Pan informacje prawdziwe z fałszywymi i robi Pan wodę z mózgu ludziom, którzy będą to czytać. Pan w ogóle nie wie co to jest obciążenie o charakterze reaktancyjnym, co to jest moc bierna, itp. Właśnie dlatego najpierw należy się dokształcić i nie zabierać głosu w temacie, o którym nie ma się zielonego pojęcia. Nie mam czasu na dokładne rozplątywanie tego wszystkiego co Pan powyżej napierdolił. Powiem tak. Nigdzie nie napisałem, że charakterystyka poziomu ciśnienia akustycznego w funkcji częstotliwości będzie taka sama w odniesieniu do głośnika filtrowanego z obwodem Zobla i bez. Przykładowo. Dla głośnika niskotonowego filtrowanego dolnoprzepustowo obwód Zobla poprawi jakość filtracji i nachylenie charakterystyki poziomu ciśnienia akustycznego w funkcji częstotliwości w paśmie zaporowym będzie bardziej zbliżone do teoretycznego. Bez obwodu Zobla układ się "rozjedzie" i wraz ze wzrostem częstotliwości jakość filtracji będzie coraz gorsza (filtr wraz ze wzrostem częstotliwości będzie napotykał na coraz wyższe wartości modułu impedancji na charakterystyce głośnika nieskompensowanego). Czyli kłamie Pan i zarzuca mi słowa, których nie napisałem. Nie jest też prawdą jakoby obwód Zobla w jakikolwiek sposób zabezpieczał akurat przed spadkiem modułu impedancji poniżej wartości znamionowej. To wszysko zależy od tego w jaki sposób zaprojektowana jest cała zwrotnica. Jakie "przesunięcie punktu podziału", do kurwy nędzy? Naczytał się Pan jakichś bzdur wypisywanych przez debili z Internetu i teraz Pan powtarza bezrefleksyjnie jakieś frazesy. W mojej książce jest wszystko opisane. Jak "amator nie wyczyta" to znaczy, że nie potrafi czytać ze zrozumieniem. A za to już ręczyć nie mogę. Odmawiam prowadzenia dalszej dyskusji do czasu przeczytania przez Pana od dechy do dechy skryptu Profesora Opydo. Ze zrozumieniem.
OdpowiedzUsuńNie rozumie Pan w ogóle zasady działania tych układów. Te Pańskie "rozważania" nie mają nic wspólnego z nauką w odniesieniu do poziomu aktualnej wiedzy technicznej na ten temat. To przypomina raczej coś na kształt średniowiecznej scholastyki. Jest to tym bardziej żenujące, że współcześnie istnieje przecież bezproblemowy dostęp do rzetelnych źródeł informacji. Nie korzystanie z nich to zwyczajna ignorancja i lenistwo.
OdpowiedzUsuń11 i 12 października
UsuńPan napisał ja skomentowałem:
---------------------------------
""Układ kompensacyjny ... czyli obwód Zobla - wypłaszcza charakterystykę modułu impedancji w funkcji częstotliwości powyżej rezonansu ale nie ma wpływu na sprawność przetwarzania najwyższych tonów pasma."
I to jest informacja. Czyli prawdopodobnie można przyjąć, że dodanie obwodu Zobla nie zmienia charakterystyki głośnika."
--------------------------------
Brak zaprzeczenia potraktowałem za dobrą monetę.
Potem ... zacząłem mieć wątpliwości dlaczego zmiana charakterystyki elektrycznej nie wpływa w żaden sposób na zmianę charakterystyki akustycznej (powyżej rezonansu) stąd dalsze poszukiwania.
Szedł człowiek przez step ... błysk i grzmot rozerwały niebo
Podniósł kamień i kij, które wypadły mu z trwogi z rąk ...
Popatrzył w niebo ... popatrzył na kamień i kij ... i zaczął się zastanawiać co zaszło próbując to wytłumaczyć za pomocą głowy, kamienia i kija.
Wyjaśnienie zajęło sporo milionów lat ... może będę szybszy:)
Pewnie nie aż tak jak pewien starożytny facet, który używając tylko jednego narzędzia w postaci cienia obliczył z niewiarygodną dokładnością odległość Ziemi od Słońca.
Nie będę Pana hejtował, ale ten przykład ze średniowiecznym cechem rzemieślniczym nie był zbyt celny.
Jak to działało w rzeczywistości może Pan obejrzeć we współczesnej telewizji w wykonaniu "cechu polityków". Bez obrazy dla wybitnych rzemieślników, ale cech to przeżytek. Może jeszcze prawo składu przywrócić?
Niestety pewne struktury cechowe przetrwały do współczesności. Gospodarczy sukces Rzeczpospolitej w XVI i XVII zbudowany był m in. na łamaniu monopoli cechów. Ówczesna zbrojeniówka produkowała czołg średni marki "Husarz", który trudno uznać za kiepski. Przez 125 lat Europa w tej klasie nie wyprodukowała nic lepszego.
Wykasował Pan posty więc "doczyściłem" aby nie "śmiecić" innymi rozważaniami.
UsuńOstatecznie wyszło to tak:
Usuńhttps://audiovintage70s.blogspot.com/2021/11/fonica-14-wersja-finalna-pomiar.html